Ormiański dzień w Watykanie

Przykład "braterstwa i przyjaźni między Kościołem Wschodnim i Zachodnim".

Reklama

Papież przyjął na audiencji prezydenta Armenii oraz najwyższych zwierników  tamtejszego Kościoła. Okazją była uroczystość poświęcenia pomnika św. Grzegorza z Nareku, który dziś stanął w Ogrodach Watykańskich.

Dzisiejsze przedpołudnie bez wątpienia można nazwać dniem ormiańskim w Watykanie. Najpierw Papież spotkał się z prezydentem tego kraju Serżem Sarkisianem, a następnie z Patriarchą i Katolikosem Wszystkich Ormian Karekinem II, a także z katolikosem Wielkiego Domu Cylicyjskiego Aramem I. Okazją do tej wyjątkowej wizyty było poświęcenie pomnika św. Grzegorza z Nareku w Ogrodach Watykańskich.

„Idea tej uroczystości zrodziła się w 2016 roku podczas wizyty Franciszka w Armenii” – mówi ambasador tego kraju przy Stolicy Apostolskiej Mikayel Minasyan.

„Wspominamy podróż papieską przede wszystkim jako pielgrzymkę. Od tamtego czasu obserwujemy napływ wielu pątników, którzy wzięli przykład z Papieża Franciszka i rozpoczęli pielgrzymowanie na naszą ziemię, która jest bardzo chrześcijańska, bogata w kulturę, jest także bardzo wschodnia i jednocześnie bardzo zachodnia. Ten pomnik to bezpośredni owoc wizyty Papieża. Pomysł umieszczenia go w Ogrodach Watykańskich był omawiany przez naszego prezydenta Serża Sarkisiana i Ojca Świętego, kiedy przywódca naszego kraju ofiarował Papieżowi małą figurkę tego świętego, jako wyraz wdzięczności i uznania dla Papieża za ogłoszenie św. Grzegorza z Nareku doktorem Kościoła powszechnego” – powiedział ambasador Armenii przy Stolicy Apostolskiej.

Św. Grzegorz z Nareku to wielki bohater kultury ormiańskiej, ale także prawdziwy pomost między Wschodem i Zachodem, symbol ekumenizmu, mnich, teolog, mistyk, poeta.

Pomnik, zaprojektowany przez światowej sławy ormiańskiego artystę, Davida Erevantsi, został wykonany w dwóch kopiach. Jedna dziś stanęła w Watykanie, a druga przeznaczona jest do ogrodów znajdujących się przy siedzibie Katolikosa w Eczmiadzynie. W ten sposób pomnik św. Grzegorz z Nareku stanie się przykładem braterstwa i przyjaźni między Kościołem Wschodnim i Zachodnim.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11

Reklama