Brudziński: nie ma przymusu uczestnictwa w uroczystościach religijnych

Szef MSWiA odpowiedział na artykuł "SE", w którym stwierdzono, że policjanci kosztem wykonywania czynności służbowych, biorą udział w modlitwie.

W sobotę na stronie internetowej podlaskiej policji zamieszczono komunikat będący odpowiedzią na artykuł "Super Expressu", pt. "Zamiast chronić będą się modlić", w którym pojawiła się informacja, że policjanci kosztem wykonywania czynności służbowych, mieliby wziąć udział w modlitwie podczas Nowenny Niepodległości - uroczystości religijnej w kościele pw. św. Krzyża w Łapach (Podlasie).

Joachim Brudziński podkreślił w sobotę, że "ze strony @MSWiA_GOV_PL nie było i nie będzie, żadnego przymusu wobec funkcjonariuszy do uczestnictwa w uroczystościach religijnych (wszystkich wyznań) wbrew ich woli". "Obecność taka może mieć tylko charakter reprezentacyjny przy uroczystościach patriotycznych i państwowych" - brzmi treść informacji zamieszczonej w sobotę na Twitterze szefa MSWiA.

Autorzy komunikatu podlaskiej policji napisali, że artykuł "Super Expressu" "zawiera nieprawdziwe twierdzenie, które wprowadza w błąd czytelnika, a jego tezy zostały oparte na niesprawdzonej i nierzetelnej informacji". Podkreślono również, że na uroczystości nie są kierowani funkcjonariusze pełniący w tym czasie służbę.

"Obecność funkcjonariuszy na takich uroczystościach wynika z etosu służby i tradycji, jakie są kontynuowane w naszej formacji. Natomiast poza zakresem kompetencyjnym przełożonych jest nakazywanie lub zabranianie funkcjonariuszom udziału w takich uroczystościach" - czytamy w komunikacie.

Podlaska policja poinformowała, że w związku z obchodami 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, w każdy 11 dzień miesiąca, odbywać się będzie Nowenna Niepodległości. Jak wyjaśniono, Nowenna Niepodległości jest pomysłem ks. Krzysztofa Jurczaka, a funkcjonariusze policji wezmą w niej udział na zasadzie dobrowolności.

"Należy podkreślić, że same uroczystości skierowane są głównie do mieszkańców Łap, a więc i do funkcjonariuszy różnych służb, którzy tam zamieszkują. Jeżeli którykolwiek z nich jest zainteresowany udziałem w uroczystościach, to może to zrobić. Znaczna większość tych funkcjonariuszy bierze udział w niedzielnych nabożeństwach, więc mają możliwość uczestnictwa w tej mszy św." - napisano w komunikacie.

«« | « | 1 | » | »»
 • pstro
  10.02.2018 17:31
  Niech żyje i umacnia się sojusz Tronu z Ołtarzem, świętoszkowatej (jak u Moliera) władzy z dziecinnie naiwnym Kościołem, a szybko dogonimy Irlandię
 • Bart
  10.02.2018 21:07
  Jakby tak katolicy sami finansowali udziały wojska, i policji w nabożeństwach byłoby OK. Ale my te instytucje finansujemy wszyscy swoimi podatkami. Tak więc innowiercy i ateiści itd. w Polsce znów są okradani.
 • kskiba19
  10.02.2018 21:58
  Ej, żeby być w takim bagnie jak Irlandia, to trzeba stuleci ciągłej uczynności najbliższych sąsiadów. My za dłudzy na to jeszcze.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8