Grekokatolicy obchodzą dziś wigilię Jordanu

Kościół greckokatolicki obchodzi dzisiaj wigilię uroczystości Objawienia Pańskiego, nazywaną popularnie Jordanem, ponieważ upamiętnia chrzest Pana Jezusa w Jordanie.

Wieczorem w cerkwiach odprawiane są Msze św. z obrzędem poświęcenia wody. Takie same obrzędy będą odprawiane jutro, tyle że nad rzekami.

– Jest to jedno z dwunastu największych świąt i jedno z najstarszych. Jego początki sięgają drugiego wieku. Początkowo obejmowało Boże Narodzenie, przybycie mędrców, chrzest Pana Jezusa i ucztę w Kanie Galilejskiej – powiedział KAI abp senior Jan Martyniak, emerytowany metropolita przemysko-warszawski Kościoła greckokatolickiego.

Jutro wierni zgromadzą się w świątyniach, a potem udadzą się nad rzeki na Wielkie Jordańskie Poświęcenie Wody. Taki sam obrzęd, tyle że w świątyniach, odbywa się już dzisiaj. – Jest to ta sama liturgia wielkiego poświęcenia. Odprawiana jest ona dwa razy – zaznacza abp Martyniak.

Poświęconą wodę wierni zabierają ze sobą w celu pokropienia nią swoich domów. Także tej wody używa kapłan w czasie odwiedzin duszpasterskich. Wierni wierzą, że chroni ona od chorób i wszystkiego, co złe.

Dziś przygotowywane jest miejsce, gdzie odbędzie się obrzęd poświęcenia wody. Na specjalnym podeście lub na skraju brzegu rzeki ustawia się ołtarz i krzyż.

W piątek w Przemyślu Boskiej Liturgii (Mszy św.) w archikatedrze greckokatolickiej pw. Jana Chrzciciela będzie przewodniczył metropolita przemysko-warszawski abp Eugeniusz Popowicz. Stąd wyruszy procesja nad San, gdzie nastąpi poświęcenie wody. W uroczystościach wezmą także duchowni i wierni obrządku łacińskiego.

Kościół greckokatolicki w Polsce tworzy metropolia przemysko-warszawska. W jej skład wchodzą dwie diecezje. Archieparchią (archidiecezją) przemysko-warszawską kieruje abp Eugeniusz Popowicz. Według najnowszych danych Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego SAC liczy ona 39,5 tys. wiernych, skupionych w 74 parafiach lub ośrodkach duszpasterskich. Obejmuje ona tereny na wschód od Wisły.

W zachodniej Polsce funkcjonuje eparchia (diecezja) wrocławsko-gdańska, której ordynariuszem jest bp Włodzimierz Juszczak. Posiada ona 56 parafii, zamieszkanych przez 13,3 tys. wiernych.

Kościół ten pozostaje w łączności z papieżem i uznaje jego prymat.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8