Kościół greckokatolicki obchodzi dzisiaj wigilię uroczystości Objawienia Pańskiego, nazywaną popularnie Jordanem, ponieważ upamiętnia chrzest Pana Jezusa w Jordanie.
Wieczorem w cerkwiach odprawiane są Msze św. z obrzędem poświęcenia wody. Takie same obrzędy będą odprawiane jutro, tyle że nad rzekami.
– Jest to jedno z dwunastu największych świąt i jedno z najstarszych. Jego początki sięgają drugiego wieku. Początkowo obejmowało Boże Narodzenie, przybycie mędrców, chrzest Pana Jezusa i ucztę w Kanie Galilejskiej – powiedział KAI abp senior Jan Martyniak, emerytowany metropolita przemysko-warszawski Kościoła greckokatolickiego.
Jutro wierni zgromadzą się w świątyniach, a potem udadzą się nad rzeki na Wielkie Jordańskie Poświęcenie Wody. Taki sam obrzęd, tyle że w świątyniach, odbywa się już dzisiaj. – Jest to ta sama liturgia wielkiego poświęcenia. Odprawiana jest ona dwa razy – zaznacza abp Martyniak.
Poświęconą wodę wierni zabierają ze sobą w celu pokropienia nią swoich domów. Także tej wody używa kapłan w czasie odwiedzin duszpasterskich. Wierni wierzą, że chroni ona od chorób i wszystkiego, co złe.
Dziś przygotowywane jest miejsce, gdzie odbędzie się obrzęd poświęcenia wody. Na specjalnym podeście lub na skraju brzegu rzeki ustawia się ołtarz i krzyż.
W piątek w Przemyślu Boskiej Liturgii (Mszy św.) w archikatedrze greckokatolickiej pw. Jana Chrzciciela będzie przewodniczył metropolita przemysko-warszawski abp Eugeniusz Popowicz. Stąd wyruszy procesja nad San, gdzie nastąpi poświęcenie wody. W uroczystościach wezmą także duchowni i wierni obrządku łacińskiego.
Kościół greckokatolicki w Polsce tworzy metropolia przemysko-warszawska. W jej skład wchodzą dwie diecezje. Archieparchią (archidiecezją) przemysko-warszawską kieruje abp Eugeniusz Popowicz. Według najnowszych danych Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego SAC liczy ona 39,5 tys. wiernych, skupionych w 74 parafiach lub ośrodkach duszpasterskich. Obejmuje ona tereny na wschód od Wisły.
W zachodniej Polsce funkcjonuje eparchia (diecezja) wrocławsko-gdańska, której ordynariuszem jest bp Włodzimierz Juszczak. Posiada ona 56 parafii, zamieszkanych przez 13,3 tys. wiernych.
Kościół ten pozostaje w łączności z papieżem i uznaje jego prymat.
Czy rozwój sztucznej inteligencji może pomóc nam stać się bardziej ludzkimi?
Abp Światosław Szewczuk zauważył, że według ekspertów wojna przeszła na nowy poziom eskalacji.
To nie jedyny dekret w sprawach przyszłych błogosławionych i świętych.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.