Kurs Franciszka słuszny dla całego Kościoła

Krytyka pontyfikatu nie doprowadzi do schizmy.

„Zmiany w Kościele od zawsze są częścią Jego rzeczywistości” – stwierdził kard. Reinhard Marx w długim wywiadzie dla niemieckiego miesięcznika Herder Korrespondenz. Poruszając wiele aktualnych tematów i zmian w Kościele katolickim niemiecki purpurat wyraził przekonanie, że aktualny kurs papieża Franciszka jest słuszny dla całego Kościoła katolickiego. Poruszył on m.in. nauczanie o sakramencie małżeństwa.

Kard. Marx przywołał debatę, która miała i ma miejsce po publikacji posynodalnej adhortacji apostolskiej Amoris laetitia. Jak stwierdził, „najgłębsze decyzje podejmowane są w ludzkim sumieniu”. Dodał jednak, że „wierni muszą być skonfrontowani z całą rzeczywistością wiary i muszą słuchać głosu Kościoła. Nie wystarczy powiedzieć, że samemu się wie, co jest dla niego dobre. Coś takiego nie jest jeszcze decyzją sumienia w kontekście Ewangelii” – stwierdził niemiecki kardynał.

Przewodniczący niemieckiego episkopatu nie obawia się, że narastająca krytyka pontyfikatu papieża Franciszka mogłaby doprowadzić do schizmy w Kościele. „Można się spierać – powiedział kard. Marx – dyskusja jest przecież znakiem, że jesteśmy żywą wspólnotą.”

Arcybiskup Monachium i Fryzyngii opowiedział się też za zwiększeniem zaangażowania świeckich na kierowniczych stanowiskach w Kościele, zarówno w diecezjach, jak i w Stolicy Apostolskiej. „Nie jest tak, że wszystkie kongregacje i rady musiałyby być kierowane tylko i wyłącznie przez kardynałów. Nie ma takiej teologicznej potrzeby” – stwierdził kard. Marx, dodając, że takie obsadzanie stanowisk przyczynia się do krzewienia klerykalizmu i wypaczenia obrazu kapłana w Kościele.

W wywiadzie dla styczniowego numeru miesięcznika Herder Korrespondenz kard. Marx podsumował też m.in. 500-lecie reformacji i stan dialogu ekumenicznego oraz sprawy synodalności w Kościele.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  28 29 30 31 1 2 3
  4 5 6 7 8 9 10
  11 12 13 14 15 16 17
  18 19 20 21 22 23 24
  25 26 27 28 29 30 1
  2 3 4 5 6 7 8