Abp Gądecki: Niektóre hasła na Marszu Niepodległości mogły być prowokacją

Niektóre hasła prezentowane na Marszu Niepodległości mogły być prowokacją - ocenił w poniedziałek przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki. Metropolita poznański pytany był o widniejące na jednym z transparentów hasło "Biała Europa braterskich narodów".

"Hasło +My chcemy Boga+ jest hasłem starym dawnym i niekontrowersyjnym, natomiast +Biała Europa+ nie jest szlachetnym hasłem. To byłoby hasło rasistowskie" - powiedział abp Gądecki podczas konferencji prasowej w Poznaniu. Podkreślił jednak, że nie był uczestnikiem marszu i nie rozmawiał z jego organizatorami, dlatego trudno mu się szerzej wypowiadać na temat wznoszonych haseł.

"Nie wiem, kto to niósł, czy to spotkało się z aprobatą organizatorów, bo przy 60 tys. ludzi uczestniczących wszystko się może zdarzyć. Mogą przyjść też i prowokatorzy - właśnie po to, by stworzyć wrażenie, że jedno hasło oczernia cały marsz. Nie takie były, jak rozumiem, zamiary organizatorów, którzy chcieli w tej bliskości stulecia niepodległości państwa polskiego zwracać uwagę na normalne odruchy patriotyczne" - powiedział.

"Jeśli takie hasło padło, to na pewno jest to hasło rasistowskie. Może płynie ono z nieświadomości i z niewiedzy, ale +Polska dla Polaków+, +Włochy dla Włochów+ są to hasła, które tradycyjnie uważane są za rasistowskie" - dodał hierarcha.

Uczestnicy sobotniego marszu mieli ze sobą polskie flagi, biało-czerwone opaski, na części z nich był kotwice Polski Walczącej i inne patriotyczne symbole. Widoczne były także flagi z emblematem Narodowych Sił Zbrojnych i napisem "Śmierć wrogom ojczyzny".

Manifestujący nieśli transparenty, na których przeczytać można było m.in. "My chcemy Boga", "Lwów i Wilno pamiętamy", a także "Wszyscy różni, wszyscy biali", "Europa będzie biała albo bezludna", "Biała Europa braterskich narodów".

Służby oceniły, że manifestacja przebiegła spokojnie. Policja zatrzymała i doprowadziła do komendy 45 osób, które manifestowały przy trasie Marszu Niepodległości; po zakończeniu czynności zostały wypuszczone.

«« | « | 1 | » | »»
 • Gość
  13.11.2017 17:41
  Widziałam na marszu osoby z tęczowymi flagami jak też feministki i zwolenników aborcji. Czy ks. Biskupowi Gądeckiemu ich hasła nie wywołują oburzenia?
 • Fryderyk
  13.11.2017 19:14
  ks. abp powinien pójść sobie na zasłużony odpoczynek na emeryturze
 • gut
  13.11.2017 20:33
  Najważniejsze jest to co Św. Jan Paweł II mówił o tym: "patriotyzm to jest wszystko to; co - dobre a, nacjonalizm to jest to; że nie ważne, że to jest złe czy dobre najważniejsze, że jest - nasze." A więc patriotyzm - tak, nacjonalizm - nie. ¯\W cierpieniu rozum odchodzi. A wtedy trzeba wybaczyć wszystko./¯
  ¯\Janusz L. Wiśniewski/¯◅♥▻ ◅♥▻ ◅♥▻
 • gość
  15.11.2017 21:01
  chyba racja "bratnie sojusze" na odległość zajeżdżają PR-owcami słusznie minionego okresu, "śmierć wrogom" też zaciąga na "śmierć wrogom komunizmu" "Lwów, Wilno pamiętamy" też na styl bezmózgowców, a stamtąd raczej tacy nie przyjechali
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11