„Przerwana misja” to cykl kilkuminutowych filmów, w których diakon Tomasz Kornek przybliża wybrane myśli z kazań bł. o. Alojzego Ligudy.
- Celem filmików „Liguda Movie” jest zaproszenie przede wszystkim parafian z Winowa, ale też mieszkańców Opola i diecezjan do tego, by sięgnąć do myśli bł. o. Alojzego. To nasz błogosławiony, który urodził się i żył w Winowie, a ochrzczony został w kościele Świętego Krzyża w Opolu - mówi dk. Tomasz Kornek, pomysłodawca projektu.
- Zainspirowało mnie nabożeństwo, które w tym roku podczas Pieszej Pielgrzymki Opolskiej poprowadziły w Zawadzkiem siostry elżbietanki. Bardzo podobało mi się to, w jaki sposób mówiły o założycielce zgromadzenia bł. matce Marii Luizie. Siostry mówiły o niej jako o swojej błogosławionej. A ja postawiłem sobie pytanie: Co ja robię dla mojego błogosławionego? - opowiada dk. Tomasz Kornek, kleryk VI roku seminarium duchownego w Opolu, który pochodzi z parafii Ducha Świętego w Winowie.
- Od zawsze w kościele parafialnym patrzyłem na obraz bł. o. Alojzego Ligudy. Ale tak naprawdę to mało wiedziałem o tym błogosławionym i dopiero w seminarium zacząłem go poznawać - mówi dk. T. Kornek. - Mam trzy książki, które są zbiorami kazań o. Alojzego. Czytam to, co nam pozostawił, i wybieram te myśli, które dla mnie są wartościowe i które według mnie mogą być dzisiaj ważne. To prawda, że dzieli nas blisko 100 lat, ale sięgając do jego myśli, można znaleźć inspirację - zapewnia autor internetowego cyklu. I dodaje: - Słowa, które głosił nasz błogosławiony, są potwierdzone jego życiem i męczeństwem.
W pierwszym odcinku "Przerwanej misji", który w internecie pojawił się w piątek 3 listopada, słyszymy cytat: „Człowiek staje się takim, jakim pragnie zostać”. - To zdanie pokazuje, jak bardzo ważne są nasze pragnienia. Bł. o. Alojzy od dzieciństwa miał pragnienie świętości, a od seminarium - pragnienie wierności Chrystusowi. I te pragnienia realizował przez całe swoje życie, aż po ostatnie lata w obozie w Dachau - mówi dk. Tomasz Kornek.
Przerwana Misja
Liguda Movie [#1]
Kolejne części „Liguda Movie”, które nagrywa i montuje Michał Banaś, będą publikowane co piątek o 18.00 na kanale Youtube - TUTAJ.
- Chciałbym, by tych filmików było co najmniej 10. Dotąd nagrane mamy trzy odcinki, kolejne dwa już są przygotowane do nagrania - opowiada autor projektu.
Bł. o. Alojzy Liguda SVD (1898–1942) urodził się i dorastał w Winowie. Jako 15-letni chłopiec został uczniem gimnazjum prowadzonego przez księży werbistów w Domu Misyjnym w Nysie. Po maturze rozpoczął nowicjat w Mödling k. Wiednia. W 1927 roku otrzymał święcenia kapłańskie, a prymicyjną Mszę św. odprawił w kolegiacie Świętego Krzyża w Opolu.
Ukończył filologię polską w Poznaniu i był nauczycielem, wychowawcą, duszpasterzem i kapelanem w Górnej Grupie. Był także znanym i cenionym rekolekcjonistą oraz przewodnikiem duchowym. W czasie II wojny światowej został aresztowany i przenoszony z obozu do obozu. 8 grudnia 1942 r. został zamęczony na śmierć w obozie koncentracyjnym w Dachau. 13 czerwca 1999 r. został beatyfikowany przez papieża Jana Pawła II w gronie 108 męczenników II wojny światowej.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Synodalność to sposób bycia i działania, promujący udział wszystkich we wspólnej misji edukacyjnej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.