Abp Ryś: Sakrament bierzmowania jest ogromną szansą ewangelizacyjną

Przygotowanie do przyjęcia sakramentu bierzmowania, a także samo jego przyjęcie, jako punkt wyjścia, a nie dojścia, stwarza ogromną szansę ewangelizacyjną - podkreślił w niedzielę przewodniczący Zespołu KEP ds. Nowej Ewangelizacji abp Grzegorz Ryś.

W dniach 23-26 listopada na Jasnej Górze odbędzie się IV Ogólnopolski Kongres Nowej Ewangelizacji pod hasłem "Bierzmowanie - matura czy inicjacja chrześcijańska?".

W zaproszeniu na kongres abp Ryś zauważył, że bierzmowanie jest "jednym z trzech sakramentów inicjacji chrześcijańskiej".

"Myślę, że wszyscy zgodzimy się co do tego, jak ogromną szansę ewangelizacyjną stwarza przygotowanie do przyjęcia tego sakramentu, a także samo jego przyjęcie, jako punkt wyjścia, a nie dojścia. Niczego nie zamyka, raczej wszystko otwiera w życiu wiary. Choć - i tu pewnie znów wszyscy się zgodzimy - wcale nie musi tak być, i w rzeczywistości naszego Kościoła często nie bywa... Stąd też zatytułowaliśmy nasz Kongres pytaniem: »Bierzmowanie - matura czy inicjacja chrześcijańska?«" - wyjaśnił hierarcha.

Zapowiedział, że obok wykładów, które wygłoszą m.in. przewodniczący Papieskiej Rady ds. Nowej Ewangelizacji abp Rino Fisichella i twórca programu profilaktycznego "Archipelag Skarbów" Szymon Grzelak, w programie kongresu znajdą się warsztaty podejmujące temat nowych, lecz sprawdzonych już metod pracy z kandydatami do bierzmowania - rekolekcje oraz ewangelizacyjne wyjście "do młodych częstochowskiego Kościoła".

"Wierzę, że kongres będzie stanowił też świetną okazję do spotkania ludzi współtworzących środowiska nowej ewangelizacji ze wszystkimi osobami zaangażowanymi w katechizację: księżmi, katechetami świeckimi, osobami życia konsekrowanego, animatorami małych parafialnych grup formacyjnych" - napisał abp Ryś.

Poprzedni Ogólnopolski Kongres Nowej Ewangelizacji odbył się w 2015 r. w Skrzatuszu i dotyczył ewangelizacji środowisk wiejskich. Organizatorami kongresu są Zespół ds. Nowej Ewangelizacji przy KEP wraz z archidiecezją częstochowską oraz klasztorem ojców paulinów na Jasnej Górze.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11