Przygotowanie do przyjęcia sakramentu bierzmowania, a także samo jego przyjęcie, jako punkt wyjścia, a nie dojścia, stwarza ogromną szansę ewangelizacyjną - podkreślił w niedzielę przewodniczący Zespołu KEP ds. Nowej Ewangelizacji abp Grzegorz Ryś.
W dniach 23-26 listopada na Jasnej Górze odbędzie się IV Ogólnopolski Kongres Nowej Ewangelizacji pod hasłem "Bierzmowanie - matura czy inicjacja chrześcijańska?".
W zaproszeniu na kongres abp Ryś zauważył, że bierzmowanie jest "jednym z trzech sakramentów inicjacji chrześcijańskiej".
"Myślę, że wszyscy zgodzimy się co do tego, jak ogromną szansę ewangelizacyjną stwarza przygotowanie do przyjęcia tego sakramentu, a także samo jego przyjęcie, jako punkt wyjścia, a nie dojścia. Niczego nie zamyka, raczej wszystko otwiera w życiu wiary. Choć - i tu pewnie znów wszyscy się zgodzimy - wcale nie musi tak być, i w rzeczywistości naszego Kościoła często nie bywa... Stąd też zatytułowaliśmy nasz Kongres pytaniem: »Bierzmowanie - matura czy inicjacja chrześcijańska?«" - wyjaśnił hierarcha.
Zapowiedział, że obok wykładów, które wygłoszą m.in. przewodniczący Papieskiej Rady ds. Nowej Ewangelizacji abp Rino Fisichella i twórca programu profilaktycznego "Archipelag Skarbów" Szymon Grzelak, w programie kongresu znajdą się warsztaty podejmujące temat nowych, lecz sprawdzonych już metod pracy z kandydatami do bierzmowania - rekolekcje oraz ewangelizacyjne wyjście "do młodych częstochowskiego Kościoła".
"Wierzę, że kongres będzie stanowił też świetną okazję do spotkania ludzi współtworzących środowiska nowej ewangelizacji ze wszystkimi osobami zaangażowanymi w katechizację: księżmi, katechetami świeckimi, osobami życia konsekrowanego, animatorami małych parafialnych grup formacyjnych" - napisał abp Ryś.
Poprzedni Ogólnopolski Kongres Nowej Ewangelizacji odbył się w 2015 r. w Skrzatuszu i dotyczył ewangelizacji środowisk wiejskich. Organizatorami kongresu są Zespół ds. Nowej Ewangelizacji przy KEP wraz z archidiecezją częstochowską oraz klasztorem ojców paulinów na Jasnej Górze.
Nie było ono związane z zastąpieniem wcześniejszych świąt pogańskich, jak często się powtarza.
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Świąteczne oświetlenie, muzyka i choinka zostały po raz kolejny odwołane przez wojnę.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.