Stając w obliczu choroby i cierpienie człowieka trzeba okazywać pokorę, wierność i heroizm wiary - powiedział abp Henryk Hoser SAC. We wspomnienie św. Łukasza, patrona środowiska medycznego w katedrze św. Michała Archanioła i św. Floriana na Pradze odbyło się doroczne spotkanie pracowników Służby Zdrowia. Zainaugurowała je uroczysta liturgia, której przewodniczył biskup warszawsko-praski.
Wskazując w homilii na postać św. Łukasza jako model do naśladowania, abp Hoser przyznał, że niesienie pomocy chorym nie jest sprawą prostą. - Często narzekamy na różnego rodzaju niedogodności w naszym zawodzie, tymczasem patrząc na życie naszego patrona przepełnione cierpieniem, przeciwnościami a nawet wrogością tych którzy powinni być mu wdzięczni - jesteśmy o lata świetlne oddaleni od radykalizmu ewangelisty – powiedział duchowny.
Podkreślił, że wierność powołaniu zawsze kosztuje. – Jest to wierność Krzyża, którą trzeba przyjąć za swoją. Bez niej nigdy nie staniemy na wysokości powołania i posłania jakie na nas ciąży – stwierdził abp Hoser.
Duchowny przestrzegł też personel medyczny przed zbytnim poleganiem na osobistym doświadczeniu i osiągnięciach współczesnej nauki. – Praktyka lekarska bardzo często stawia nas w sytuacjach niezwykle trudnych, którym o własnych siłach nie jesteśmy w stanie podołać. Niezbędna jest nam wówczas moc z góry, a więc światło Ducha Świętego oraz asystencja świętych, w tym też św. Archanioła Rafała. Tylko wówczas będziemy w stanie dokonać czynów rzeczywiście nadzwyczajnych – powiedział hierarcha.
Po liturgii odbyła się uroczystość wręczenia medali jubileuszowych z okazji 25-lecia diecezji warszawsko-praskiej. W gronie wyróżnionych znalazły się instytucje w tym: Międzyleski Szpital Specjalistyczny, Mazowiecki Szpital Onkologiczny, Szpital Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Wołominie, Główny Inspektorat Sanitarny oraz Dom Pomocy Społecznej dla Dzieci Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi w Warszawie-Międzylesiu, Zakład Opiekuńczo-Lecznicy dla Przewlekle Chorych Zgromadzenia Sióstr Orionistek.
Medalem wyróżniono również konkretne osoby: prof. Andrzej Horban, dr Andrzej Pihowicz, dr Maciej Olszewski, Barbara Żelazowska, Marcjanna Nowak, Irena Chołuj, Piotr Gryza, prof. Andrzej Borówka, oraz Maria Jolanta Ochman.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
To nie jedyny dekret w sprawach przyszłych błogosławionych i świętych.
"Każdy z nas niech tak żyje, aby inni mogli rozpoznać w nas obecność Pana".
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.