Suba i łapkę w górę!

Młodzi archidiecezji, znacie tego księdza? To wasz nowy opiekun. Znajdziecie go na… YouTubie.

Księdza Wojtka Iwaneckiego, bo o nim mowa, na co dzień spotkać mogą parafianie kościoła Mariackiego w Katowicach. Ale nie tylko oni. Od końca sierpnia kapłan decyzją abp. Wiktora Skworca jest archidiecezjalnym duszpasterzem młodych. Na tym miejscu zastąpił ks. Marcina Wierzbickiego, który dziś jest wikariuszem u św. Barbary na katowickim Giszowcu.

U fryzjera

To tyle tytułem wstępu. Teraz czas na bliższe zapoznanie. Ksiądz Wojciech w sieci prowadzi vloga. Na jednym z ostatnich swoich filmowych zapisów idzie do fryzjera. Przemierzając katowickie śródmieście, zachęca młodych, by zastanowili się, czego chce od nich Duch Święty. Potem, już wystrzyżony, wraca do swojego mieszkania. Siedząc wygodnie w fotelu, kolejny raz pyta internetowych słuchaczy: „Co Bóg chce, żebyśmy zrobili w tym roku szkolnym, formacyjnym, pracy?”. Jak szukać jego nagrań? Wystarczy wejść na jedną z najczęściej wybieranych przez nas stron: www.youtube.com i w wyszukiwarkę wpisać: Wojciech Iwanecki.

– Trzeba jeszcze dać suba i łapkę w górę! – dopowiada kapłan. Czyli: zasubskrybować kanał i polubić! Ksiądz Wojciech sam montuje swoje vlogi. Do rozpoczęcia takiej ewangelizacji zachęcił go wywiad, który dla „Gościa Niedzielnego” przeprowadził z nim ks. Tomasz Jaklewicz. Ks. Iwanecki naszemu redakcyjnemu koledze opowiadał wtedy, jak wygląda świat gimbazy. – Wywiad dodał mi odwagi. Wybiła mi trzydziestka i stwierdziłem, że pierwszy odcinek vloga będzie na moje urodziny. Maksymalnie słaby, teraz mi się nie podoba, ale człowiek widzi to dopiero z perspektywy czasu – uśmiecha się. – Przygoda z vlogowaniem pokazuje mi, że warto działać. To, co robię, nie jest jakoś megaznane, nie ma niewiadomo ilu wyświetleń, ale wystarczy, żeby załapać kontakt z młodzieżą w szkole. Już mi się zdarzyło, że ktoś chciał się u mnie wyspowiadać, bo znalazł mnie na YT. Przyjechał specjalnie porozmawiać, bo wydawałem mu się miłym księdzem.

Będzie kanał na YT

Internet to niejedyne miejsce, gdzie młodzi mogą znaleźć swojego nowego duszpasterza. Od października co dwa tygodnie w salkach przy kościele Niepokalanego Poczęcia NMP w Katowicach odbywać się będą dla nich spotkania. To kontynuacja formacji prowadzonej już przez ks. Wierzbickiego. Warto dodać jednak, że poza kapłanem zmienił się dzień spotkań. Nie są to już środy, a wtorki – pierwszy i trzeci każdego miesiąca. Pierwsze spotkanie – 17 października. Na początek Msza św. o 18.30 w kościele Mariackim.

Codwutygodniowa formacja ma być oparta na tematach przygotowujących do ŚDM w Panamie w 2019 r. oraz na wyjaśnianiu podstawowych prawd wiary. Na spotkania zaproszeni są licealiści, studenci oraz młodzież pracująca. Formacja przy kościele Mariackim ma być nie tylko ewangelizacją, ale również katechezą. – Młodym trzeba pokazać, że wiara nie kończy się na pięknym evencie, jakim jest ŚDM – wyjaśnia ks. Wojciech. Młodzieży nie zabraknie też kontaktu z YT. – W fazie planowania jest zrobienie młodzieżowego studia youtubowego dla fundacji Młodzi dla Młodych, prowadzonego przez tych ludzi – zdradza ks. Wojtek. – Prace trwają. Ciągle szukamy osób do montażu, to chyba jest najtrudniejsze. Chcemy, żeby to było takie miejsce w sieci, gdzie można porozmawiać na temat wiary oraz w radosny sposób, poprzez konferencje, rozmowy, reklamować jakieś wydarzenia – wyjaśnia.

Ksiądz Iwanecki w archidiecezji odpowiedzialny jest także za koordynację najbliższych Światowych Dni Młodzieży w Panamie. Już dziś zdradza, że w styczniu 2019 r. równolegle do wydarzeń w Panamie dla naszych młodych odbędzie się specjalny festiwal. W tym czasie zorganizowana dla nich będzie również transmisja na żywo z najważniejszych spotkań młodych świata z papieżem. Na stronie mlodzidlamlodych.pl znaleźć można też namiary na księży naszej archidiecezji, którzy koordynują wyjazd do Panamy.

Do zobaczenia

Spotkania dla młodych archidiecezji będą odbywać się w każdy pierwszy i trzeci wtorek miesiąca o 18.30 w Centrum Młodzieży i Ewangelizacji Archidiecezji Katowickiej (Katowice, plac bł. ks. Szramka 4). Najbliższy termin – 17 października. Dla młodych powstanie również studio YT.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11