Kolumbijczycy to naród nie tylko katolicki, ale też praktykujący

Kolumbijczycy na każdym etapie tej podróży dają wielkie świadectwo swego przywiązania do Chrystusa.

Reklama

Podróż apostolska do Kolumbii odbywa się w szczególnym dla tego kraju momencie i jej głównym przesłaniem jest pojednanie. Tym niemniej jest to przede wszystkim wizyta duszpasterska. Sami Kolumbijczycy na każdym etapie tej podróży dają wielkie świadectwo swego przywiązania do Chrystusa. O tym, jaka jest wiara Kolumbijczyków rozmawialiśmy z prowincjałem franciszkanów w Kolumbii. Mówi o. Héctor Eduardo Lugo García.

O. Lugo: Jesteśmy oczywiście krajem bardzo katolickim. Nawet jeśli konstytucja naszego państwa jest świecka. To co, mówi Papież ludzie przyjmują z wielką wiarą i nadzieją, że stanie się to okazją do odnowy naszego życia osobistego, wspólnotowego, politycznego i społecznego, by rozpocząć od nowa, zrobić pierwszy krok, abyśmy mogli pokazać światu, że mieszkańcy Kolumbii chcą pojednania i trwałego pokoju. Wszyscy bowiem wiele wycierpieliśmy z powodu tej wojny, która trwała ponad 50 lat.

RW: Czy ta długa wojna domowa nie była czasem próby dla wiary Kolumbiczyków?

- Tak i nie. Ten konflikt polityczny dotyczył najuboższych. I miał on również aspekt religijny, bo Kościół angażował się konkretnie w jednej z partii politycznych. Dziś jednak, jestem tego pewny, nasza wiara jest mocniejsza i bardziej niezłomna. Chcemy pokazać, że jesteśmy narodem nie tylko katolickim, ale też praktykującym. Pomimo zranień i krytyki, jestem przekonany, że my Kolumbijczycy wychodzimy z tego z umocnioną wiarą. I wiemy, że dzięki obecności Papieża Franciszka nasza wiara jeszcze bardziej się umocni.

Papież jest bardzo otwarty na tak zwana pobożność ludową. Widzieliśmy podczas jego podróży do innych krajów Ameryki Łacińskiej. Jaka jest pod tym względem wiara Kolumbijczyków?

- Myślę, że mamy tu do czynienia z połączeniem wiary i naszej kultury. Często się mówi o pobożności Ameryki Łacińskiej. My jednak jako Kolumbia mamy dość odrębną w stosunku do reszty kontynentu kulturę, ale zawsze jest to kultura chrześcijańska. Przejawia się ona w życiu rodzinnym i społecznym. Pomimo różnych problemów, takich jak handel narkotykami, przemoc czy działalność różnych ugrupowań zbrojnych Kolumbijczycy to naród, który pozostaje silnie zjednoczony.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| PAPIEŻ

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11

Reklama