W prowadzonym przez polskich franciszkanów sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Pleven aktu zawierzenia dokonał prefekt Kongregacji dla Kościołów Wschodnich kard. Leonardo Sandri.
W Bułgarii zawierzono tamtejszy Kościół i cały naród Niepokalanemu Sercu Najświętszej Maryi Panny. W prowadzonym przez polskich franciszkanów sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Pleven aktu zawierzenia dokonał prefekt Kongregacji dla Kościołów Wschodnich kard. Leonardo Sandri.
Mówi stamtąd o. Jarosław Bartkiewicz, franciszkanin:
"Jego obecność miała podwójny charakter: przybył jako pielgrzym, a drugi wymiar to łączność z Kościołem powszechnym, most, który łączy mały Kościół w Bułgarii ze Stolicą Apostolską. Kardynał podkreślił, że to sanktuarium jest jak pulsujące serce, z którego wypływa wezwanie do nawrócenia i uświęcenia. To przesłanie pozostaje wielkim wyzwaniem dla wszystkich, a przede wszystkim dla nas kustoszy, aby szerzyć kult Matki Bożej. Sanktuarium w Pleven jest nowe. Zostało ustanowione rok temu jako przygotowanie do jubileuszu objawień fatimskich. Papież Franciszek pobłogosławił figurę do Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej oraz obrazki z aktem zawierzenia osobistego i rodzin. Później my, posługujący tutaj franciszkanie, robiliśmy peregrynację po wszystkich parafiach naszej diecezji, aby poprzez przybycie figurki Matki Bożej do parafii każdy mógł dokonać zawierzenia siebie i swojej rodziny Niepokalanemu Sercu Maryi. W tym roku parafie przyjeżdżają do Sanktuarium, odnawiają ten akt zawierzenia i modlą się za wstawiennictwem Matki Bożej Fatimskiej."
Historia tej świątyni przenosi nas do samych początków chrześcijaństwa.
14 czerwca na stadionie Rate Field drużyny Chicago White Sox.
Nowy wielki kanclerz Papieskiego Instytutu Jana Pawła II dla Nauk o Małżeństwie i Rodzinie.
Wybór nowego Papieża to okazja do odnowy — nie tylko dla katolików, lecz dla wszystkich.