W Watykanie zakończyło się 19. już posiedzenie Rady Kardynałów, która pomaga Papieżowi w reformie Kurii Rzymskiej. Tym razem podjęto między innymi kwestię wzajemnych relacji między Stolicą Apostolską a Konferencjami Episkopatów.
Na tym polu, jak zauważył watykański rzecznik, zachodzą pewne zmiany, czego przejawem jest nowy styl spotkań Papieża z biskupami podczas wizyt ad limina. Ponadto członkowie Rady kontynuowali pracę nad restrukturyzacją Kurii – powiedział Greg Burke.
„Kontynuowano przegląd dykasterii. Tym razem zajęto się Kongregacją ds. Ewangelizacji Narodów (de Propaganda Fide) i Papieską Radą ds. Nowej Ewangelizacji. Kardynałowie pracują też nad tekstem, który zastąpi konstytucję apostolską Pastor Bonus, odpowiednik konstytucji w państwie, a zatem tekst o kluczowym znaczeniu. Innym tematem obrad był dobór i formacja personelu Stolicy Apostolskiej, zarówno świeckich, jak i duchownych. Papież często mówi o reformie, ale zaznacza, że zaczyna się ona zawsze od osoby, od każdego z nas. To też musi być pierwszym krokiem reform w Watykanie: kto dla nas pracuje i w jakim duchu wykonuje swą pracę”.
Kolejne posiedzenie Rady Kardynałów odbędzie się od 12 do 14 czerwca.
Nie było ono związane z zastąpieniem wcześniejszych świąt pogańskich, jak często się powtarza.
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Świąteczne oświetlenie, muzyka i choinka zostały po raz kolejny odwołane przez wojnę.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.