Sprawa ochrony zagrożonego podczas konfliktów dziedzictwa kultury stała się dziś dramatycznie aktualna – powiedział 19 kwietnia w Nowym Jorku stały watykański obserwator w Organizacji Narodów Zjednoczonych.
Na spotkaniu na ten temat, sponsorowanym przez Misję Stolicy Apostolskiej przy ONZ, abp Bernardito Auza przypomniał zburzenie w ostatnich latach sanktuariów i zabytków m.in. w irackim Mosulu i w syryjskiej Palmirze, jak też niszczenie bibliotek, archiwów czy palenie rękopisów. Zwrócił uwagę, że terroryści robią to w podwójnym celu: aby widowiskowo robić sobie propagandę i rekrutować nowych członków swych organizacji, a jednocześnie, aby sprzedawać zabytkowe przedmioty i kupować broń.
Papieski dyplomata przypomniał wypowiedź Ojca Świętego w związku z konferencją międzynarodową o zagrożeniu podczas konfliktów dziedzictwa kulturowego, która odbyła się w grudniu ub.r. w Abu Zabi. Franciszek stwierdził wówczas, że ochrona skarbów kultury stanowi istotny wymiar obrony człowieka i jego praw. Abp Auza podkreślił, że niszcząc to dziedzictwo atakuje się nie tylko rzeczy, ale wprost człowieka, wykorzeniając go z tego, co jest istotne dla jego osoby, również gdy chodzi o wartości religijne. Jest to zatem zbrodnia przeciw ludzkości, którą trzeba powstrzymać – zaapelował watykański przedstawiciel w ONZ.
Tak wynika z sondażu SW Research wykonanego na zlecenie "Wprost".
"Jesteście umiłowanymi córkami i synami Boga, jesteście umiłowanymi dziećmi Maryi".
Jak zwykle na początku nowego roku kalendarzowego spotkał się z ambasadorami w Auli Błogosławieństw.