„Zmartwychwstanie Chrystusa nie oznacza pozostania przy dotychczasowym status quo ani powrotu do przeszłości. Jezus stawia nas na nogi i zachęca do marszu”. Tak pisze arcybiskup środkowoafrykańskiej stolicy w przesłaniu wielkanocnym.
Kard. Dieudonné Nzapalainga odnosi się w dużej mierze do sytuacji w swoim kraju, gdzie po długotrwałym konflikcie życie powoli wraca do normalności. O rozpoczętym, chociaż ciągle trudnym procesie pokojowym mówi Radiu Watykańskiemu wikariusz generalny stołecznej archidiecezji Bangi, ks. Mathieu Bondobo.
„Współistnienie między muzułmanami a chrześcijanami postępuje krok po kroku. Każdy z tych kroków to sukces, ponieważ na kryzys, jaki mieliśmy, nie można znaleźć szybkiego, natychmiastowego rozwiązania, gdyż takie próby nie doszłyby do sedna problemu. To więc właśnie robimy obecnie w Bangi. Istnieją rejony, do których albo chrześcijanie, albo muzułmanie nie mogli się udawać. Obecnie już takich nie ma, a więc to pozytywny przykład współistnienia, które powoli powraca do sytuacji normalnej. W Republice Środkowoafrykańskiej nikt nie chce na nowo przeżywać tego, czego doświadczaliśmy. Krok za krokiem pojawia się również taka świadomość wśród ludności. To moim zdaniem stanowi klucz do uniknięcia przyszłych zagrożeń” – wskazał środkowoafrykański duchowny.
Rosną m.in ograniczenia w zakresie deklaracji chrześcijańskiego światopoglądu w życiu publicznym.
Za wiarę są z największą surowością karani przez komunistów.
W jej skład wejdą członkowie dwóch dykasterii: nauki wiary i tekstów prawnych.
Inspirację jest podobne wydarzenie, które ma miejsce w Krakowie.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.