Przeciw handlowi w niedzielę

Apel do parlamentarzystów o wprowadzenie zakazu handlowania we wszystkie niedziele i święta wystosowali członkowie Klubu Inteligencji Katolickiej w Katowicach.

"Pracownicy placówek handlowych otwartych w niedziele i święta pozbawieni są prawa do wolnego dnia świątecznego" - argumentują członkowie katowickiego KIK. W Sejmie na rozpatrzenie czeka projekt ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele zgłoszony NSZZ "Solidarność".

Walne Zebranie Delegatów Klubu Inteligencji Katolickiej w Katowicach stanowczo domaga się od parlamentu uchwalenia ustawy zakazującej handlowania we wszystkie niedziele i święta. "Pracownicy placówek handlowych otwartych w niedziele i święta pozbawieni są prawa do wolnego dnia świątecznego" - czytamy w apelu katowickiego KIK.

W swoim stanowisku członkowie KIK przypominają, że zmuszanie pracowników handlu do pracy w niedziele i święta jest sprzeczne z artykułem 24 Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka, w którym napisano „każdy człowiek ma prawo do wypoczynku...” oraz z artykułem 9 Konkordatu, który zawiera słowa: „Wolne od pracy są niedziele i następujące dni świąteczne...”.

W Sejmie na rozpatrzenie czeka projekt ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele zgłoszony NSZZ "Solidarność". Zgodnie z nim, handel i inne czynności sprzedażowe mają być zakazane w niedzielę. Siódmego dnia tygodnia zakazany ma być nie tylko handel, ale też inne czynności sprzedażowe w niedziele. Chodzi tu o logistykę, magazynowanie, przeładunki i dystrybucję. Zakaz obowiązywać miałby każdego tygodnia od godziny 6.00 w niedzielę do godziny 6.00 dnia następnego.

Dodatkowe ograniczenia czasu pracy projektodawcy ustawy proponują w wigilię Bożego Narodzenia i Wielką Sobotę. Zakupy w te dni zrobić będzie można jedynie do godziny 14.00.

Przepisy miałyby objąć zatrudnionych na stałe, w formie outsourcingu pracowniczego oraz pracowników tymczasowych. Zakaz objąć ma również franczyzobiorców oraz przedsiębiorców prowadzących działalność w oparciu o umowę agencji. Podporządkować się mu mieliby także przedsiębiorcy prowadzący handel obwoźny i obnośny.

Projekt przewiduje jednak kilka niedziel handlowych w roku, kiedy placówki będą mogły swobodnie funkcjonować. Zakupy będzie można robić w dwie kolejne niedziele przed Świętami Bożego Narodzenia i ostatnią niedzielę przed Świętami Wielkanocnymi. Dodatkowo autorzy projektu ustawy chcą umożliwić handel w ostatnią niedzielę stycznia, czerwca i sierpnia oraz w pierwszą niedzielę lipca.

Zakaz handlu nie obejmie placówek handlowych, gdzie sprzedaż prowadzona jest wyłącznie przez przedsiębiorcę wykonującego we własnym imieniu działalność gospodarczą. To sytuacja, w której właściciel jest zarazem sprzedawcą.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

 • mrvn
  01.04.2017 22:07
  Prosiłbym o korektę:
  "Siódmego dnia tygodnia zakazany ma być nie tylko handel, ale też inne czynności sprzedażowe w niedziele."
  Bo nie jest jasne, czy nie chodzi czasem o spoczynek szabatu...
 • trzinaalli
  02.04.2017 15:54
  Użyto tutaj nieprawidłowego zwrotu "siódmego dnia tygodnia". Niedziela jest PIERWSZYM dniem tygodnia. Tak więc GN się tutaj kompromituje i bezmyślnie "wkleja" to co (też błędnie) napisała KAI. Poza tym w projekcie mowa jest o niektórych niedzielach, kiedy handel byłby możliwy, co ma być swoistym kompromisem, "na który Kościół się zgodził". Będzie to podobne do "świętego i nienaruszalnego" kompromisu aborcyjnego (na który też Kościół rzekomo się zgodził, wówczas jako mniejsze zło) i dlatego już teraz należy zakazać handlu w niedzielę BEZ ŻADNYCH WYJĄTKÓW, by później nie było awantur i używania "wahadeł" podobnych do tych z aborcją.
 • Karolina
  03.04.2017 19:15
  Nareszcie koniec z dzieleniem Polaków - wszyscy właściciele małych biznesów powinni mieć takie sama prawa i powinny ich obowiązywać te same regulacje. Dobry kierunek PiSie
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  1 2 3 4 5 6 7