Kard. Vlk był idealny dla Kościoła po przemianach

Tak twierdzi przewodniczący Konferencji Biskupów Austrii, kard. Christoph Schönborn.

Reklama

Kardynał Miloslav Vlk był idealnym człowiekiem na czas początków życia kościelnego po demokratycznym przełomie w ówczesnej Czechosłowacji. Tymi słowami przewodniczący Konferencji Biskupów Austrii wyraził uznanie dla zmarłego 18 marca prymasa Czech, kard. Miloslava Vlka. Był zawsze związany z Austrią i łączyła nas wieloletnia przyjaźń, stwierdził kard. Christoph Schönborn, wspominając kard. Vlka w rozmowie z agencją katolicką Kathpress. Zapowiedział, że weźmie udział w uroczystościach pogrzebowych w Pradze w najbliższą sobotę.

Jako pierwszy następca „wielkiego kardynała Tomaška”, kard. Vlk wyprowadził Kościół „z katakumb do świeżo odzyskanej wolności i wywarł wpływ na jego ukształtowanie”, stwierdził arcybiskup Wiednia. Przypomniał, że dużą rolę odegrał w tym fakt, iż reżim komunistyczny przez wiele lat zabraniał Vlkowi sprawowania funkcji kapłańskich.

Kard. Schönborn, który też urodził się w ówczesnej Czechosłowacji, w rozmowie z Kathpress przypomniał, że kard. Vlk do 1989 r. musiał zarabiać na utrzymanie myjąc okna. „W mojej pamięci pozostanie spacer po Pradze, podczas którego opowiadał mi szczegółowo historię Kościoła podziemnego i powody, dla których nie poszedł tą drogą”, wspominał arcybiskup Wiednia, nawiązując do tajnego wyświęcania księży i biskupów w Czechosłowacji ze względu na prześladowania Kościoła w tym kraju.

Po demokratycznych przemianach 1989 r. kard. Vlk szybko zdobył „znaczenie europejskie” poprzez przewodniczenie przez wiele lat Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE). Były arcybiskup Pragi odegrał też ważną rolę w Kościele powszechnym poprzez udział w ruchu Focolare i zainicjowane przez niego coroczne międzynarodowe spotkanie biskupów związanych z tym ruchem w Kościele, wspominał kard. Schönborn.

Jednocześnie – dodał – na czas jego posługi przypadły liczne konflikty, np. wokół praskiego Wydziału Teologicznego, czy kwestia restytucji własności kościelnych, zwłaszcza praskiej katedry św. Wita. „Nikt nie może dziś kwestionować, z jaką odwagą, prostolinijnością i z jaką radością wiary pełnił swoją posługę”, powiedział kard. Schönborn.

Uroczystości pogrzebowe kard. Vlka odbędą się w sobotę 25 marca w katedrze św. Wita w Pradze. Przewodniczyć im będzie następca Zmarłego, kard. Dominik Duka OP. Poza biskupami z Czech w uroczystościach wezmą też udział kardynałowie i biskupi z krajów sąsiedzkich oraz z całej Europy, zwłaszcza związani z ruchem Fokolare, w którym kard. Vlk odgrywał ważną rolę, poinformował 19 marca rzecznik archidiecezji praskiej, Stanislav Zeman.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11

Reklama