„Prosimy o modlitwę, aby Światowe Dni Młodzieży otworzyły serca wielu na przyjęcie młodych, którzy przyjadą do naszego kraju” – z takim apelem biskupi Panamy zwrócili się do wiernych w przesłaniu na zakończenie obrad episkopatu.
Jednocześnie przypomnieli o rozpoczynającym się w pierwszych dniach lutego (2-5.02.) Krajowym Spotkaniu Młodzieży. Jego głównym zadaniem będzie formacja młodych, aby mogli się stać uczniami i misjonarzami Bożego miłosierdzia.
W przesłaniu końcowym biskupi panamscy poruszyli także temat ochrony dzieci przed plagami pracy nieletnich, niewolnictwa, prostytucji, wykorzystywania seksualnego czy przymusowej migracji. W tym kontekście poruszyli sprawę edukacji młodych, której towarzyszy pokusa ideologizacji. Podkreślili, że nowa kolonizacja, do jakiej dopuszczają się organizacje międzynarodowe, od których uwarunkowana jest pomoc dla krajów rozwijających się, w ostateczności prowadzi do odebrania im wolności i niezależności. Dlatego podkreślili, że rodzice mają prawo i obowiązek być pierwszymi i głównymi wychowawcami swoich dzieci, także gdy chodzi o edukację seksualną i moralną.
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Synodalność to sposób bycia i działania, promujący udział wszystkich we wspólnej misji edukacyjnej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.