„Mamy bardzo konstruktywne relacje” – powiedział metropolita Hilarion, zapytany o stan dialogu prawosławnych z katolikami w wywiadzie dla włoskiej agencji SIR.
Hierarcha odpowiedzialny za stosunki patriarchatu moskiewskiego z innymi Kościołami określił tak całość wysiłków ostatnich lat, w ciągu których spotkał się sześciokrotnie z Papieżem Franciszkiem, a o wiele częściej, regularnie, z jego przedstawicielem kard. Kurtem Kochem, kierującym Papieską Radą ds. Popierania Jedności Chrześcijan.
W czasie rozmowy prawosławny metropolita wskazał nie tylko na pozytywny wydźwięk obecnych kontaktów między obu wyznaniami, ale też na potrzebę jeszcze większej współpracy. „Zbyt często robimy pewne rzeczy osobno: np. Papież daje jakieś przesłanie i patriarcha mówi ze swojej strony dokładnie to samo, ale nie czynią tego razem” – dodał Hilarion. Jego zdaniem starania zwierzchników duchowych miałyby większy wpływ na ludzi, gdyby w miarę możliwości dokonywano ich wspólnie, jak to miało miejsce w przypadku dokumentu podpisanego przez Franciszka i Cyryla na Kubie.
Rosną m.in ograniczenia w zakresie deklaracji chrześcijańskiego światopoglądu w życiu publicznym.
Za wiarę są z największą surowością karani przez komunistów.
W jej skład wejdą członkowie dwóch dykasterii: nauki wiary i tekstów prawnych.
Inspirację jest podobne wydarzenie, które ma miejsce w Krakowie.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.