Dziś niedziela Chrztu Pańskiego

Kościół katolicki obchodzi dziś w liturgii święto Chrztu Pańskiego. Kończy ono okres Bożego Narodzenia, choć w polskiej tradycji jeszcze do 2 lutego śpiewa się kolędy i nie rozbiera się szopki.

Święto Chrztu Pańskiego obchodzone jest w pierwszą niedzielę przypadającą po uroczystości Objawienia PańskiegoNajstarszej tradycji tego święta należy szukać w liturgii Kościoła wschodniego, ponieważ pomimo wyraźnego udokumentowania w Ewangeliach chrzest Jezusa nie posiadał w liturgii rzymskiej oddzielnego święta. Dekretem Świętej Kongregacji Obrzędów z 23 marca 1955 r. ustanowiono na dzień 13 stycznia, w miejsce dawnej oktawy Epifanii, wspomnienie chrztu Jezusa Chrystusa. Posoborowa reforma kalendarza liturgicznego w 1969 r. określiła ten dzień jako święto Chrztu Pańskiego. Pominięto wyrażenie "wspomnienie" i przesunięto jego termin na niedzielę przypadającą po 6 stycznia.

Teksty modlitw związane ze świętem Chrztu Pańskiego odzwierciedlają bardzo dokładnie i szczegółowo przekazy Ewangelii. Podkreślają przy tym związek tego święta z uroczystością Objawienia Pańskiego. Chrystus już jako dorosły, 30-letni mężczyzna, przychodzi nad brzeg Jordanu, by z rąk Jana Chrzciciela, swojego poprzednika, przyjąć chrzest. Chociaż sam nie miał grzechu, nie odsunął się od grzesznych ludzi: wraz z nimi wstąpił w wody Jordanu, by dostąpić oczyszczenia. W ten sposób uświęcił wodę. Najszczegółowiej to wydarzenie zrelacjonował św. Mateusz, choć opis chrztu Jezusa zostawili wszyscy trzej synoptycy.

W dniu chrztu Jezus został przedstawiony przez swojego Ojca jako Syn posłany dla dokonania dzieła zbawienia. Misję Chrystusa potwierdza swym świadectwem Bóg Ojciec. Zamknięte przez grzech Adama niebiosa otwierają się, na Jezusa zstępuje Duch Święty. Z nieba daje się słyszeć jednoznaczny głos: „Tyś jest mój Syn umiłowany, w Tobie mam upodobanie”.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • KJ
  07.01.2018 12:52
  A dziś w Vetus Ordo Missae (nadzwyczajna forma rytu rzymskiego, forma klasyczna i tradycyjna) jest Niedziela Świętej Rodziny.
 • Megi
  07.01.2018 16:20
  Dzisiaj Theofania---objawienie Boga Ojca i Syna i Ducha Świętego, gdzie jak wiemy Jan Chrzciciel zanurzył naszego Pana w rzece Jordan.... Uświęcona została woda Jordanu i NIEZŁOMNY obrońca SACRUM życia małżeńskiego Jan Chrzciciel po spotkaniu z Mesjaszem został zabity tylko dlatego,ze mówił prawdę o obrzydliwości życia niesakramentalnego....Nie tulił, nie towarzyszył z miłością cudzołożnikom.Heroda i Herodiadę nazywał po imieniu cudzołożnik i cudzołożnica...MILCZELI niby ignorowali,ale tak naprawdę bali się Jego....Uciszyć go nie mogli , więc go ścieli i głowę na tacy położyli, by wszyscy WIDZIELI, co spotkać może każdego cudzołóstwo potępiającego....Dzisiaj wszystkich,którzy cudzołóstwo jak Jan Chrzciciel po imieniu nazywają i się życiu w nieczystości antysakramentalnej sprzeciwiają nazywa papież Franciszek RYGORYSTAMI , faryzeuszami.... Bóg Jeden wie, dlaczego???, dzisiaj w Kościele Chrystusowym są tylko dwaj Apostołowie z Polski i to w Kazachstanie,którzy tak, jak Jan Chrzciciel ODWAŻNIE BRONIĄ ŚWIĘTOŚCI ŻYCIA MAŁŻEŃSKIEGO....Dziękując Bogu za ich WIERNE KK ODDANIE, proszę błogosław Im Panie, strzesz i broń przed kłami i pazurami wilków w owczej skórze, którzy tulą z czułością i towarzyszą grzesznikom żyjącym w śmiertelnej nieczystości, prowadzą drogą antysakramentalną tam gdzie jest płacz i nienawiść antychrysta do Kościoła Chrystusowego.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  9 10 11 12 13 14 15
  16 17 18 19 20 21 22
  23 24 25 26 27 28 29
  1 2 3 4 5 6 7