Dominikanie w sprawie oskarżeń o. Adama Wyszyńskiego

Oświadczenie Prowincjała Polskiej Prowincji Dominikanów.

Dnia 2 listopada 2016 roku w Internecie pojawiła się zapowiedź ujawnienia przez ks. Adama Wyszyńskiego szeregu skandali obyczajowych dotyczących braci dominikanów z klasztorów w Łodzi i Krakowie oraz rzekomego niszczenia jego osoby przez zakonnych współbraci. W związku z tym, jako przełożony zakonu, którego ta sprawa dotyczy, chciałbym oświadczyć, że:

1. Ojciec Adam Wyszyński od ponad roku przebywa bezprawnie poza swoim klasztorem i ma obecnie status określany terminem fugitivus (uciekinier). Otrzymał on w związku z tym nakaz karny nakazujący powrót do klasztoru z zagrożeniem kary suspensy a divinis latae sententiae, czyli zakaz sprawowania czynności kapłańskich. Pomimo zaistniałej sytuacji jego los nie jest nam obojętny i nadal jesteśmy jego współbraćmi.

2. Jako przełożony braci dominikanów w Polsce próbowałem wyjaśnić sytuację ojca Adama, zachęcałem go do powrotu do zakonu, proponowałem wybór klasztoru, w którym chciałby pracować oraz obiecywałem mu po powrocie potrzebną pomoc medyczną, psychologiczną czy duchową. Dotychczasowe próby nakłonienia go do powrotu do życia zakonnego zakończyły się niepowodzeniem.

3. Ojciec Adam nigdy nie ujawnił wobec mnie ani mojego poprzednika żadnych nazwisk braci uwikłanych w rzekome skandale. Zapewniam przy tym, że poważnie traktuję każdą informację o niewierności któregokolwiek z braci i jestem gotowy podjąć odpowiednie kroki. Jednocześnie informuję, że jako zakon będziemy bronili niesłusznie oskarżanych braci przed pomówieniami. Proszę o powstrzymanie się od pochopnych sądów i bezkrytycznego przyjmowania informacji o rzekomych nadużyciach.

Paweł Kozacki OP
Prowincjał Polskiej Prowincji Dominikanów

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| KOŚCIÓŁ

 • Gość
  10.11.2016 18:31
  Ale sprawa przyschla i ucichla zanim sie zaczela.
 • Gość
  14.11.2016 23:01
  Koniec mojej relacji z dominikanami. A była codzienna
 • HEHE
  16.11.2016 19:03
  VERITAS, bracia dominikanie, VERITAS!!!
 • Teodor
  18.11.2016 22:14
  A mnie dziwi poparcie dla o. Adama. Jego oskarżenia w kilku wypadkach są powtarzaniem plotek, a nie relacją świadka - na podobnej zasadzie mogę napisać, że słyszałem pogłoski, jakoby ojca Adama widywano w roli śpiewającej drag queen w jednym z łódzkich klubów albo że podglądał studentki na wyjazdach duszpasterstwa. Żadnych konkretów, ale smród zostaje. Jeśli o. Adam chwali się, jak walczył wręcz w obronie uciśnionych - dlaczego nie zrobił użytku z pięści wobec obleśnie zachowujących się współbraci? W kolejnych odsłonach wywiadu o. Adam sugeruje, że w szpitalu wylądował wskutek gehenny w klasztorze, ale etiologia zatorowości płucnej jest taka, że ni cholery nie ma związku z molestowaniem czy stresem. Nie wiem, czy wymienieni przez niego zakonnicy są homoseksualistami - prawdę mówiąc, nie obchodzi mnie orientacja seksualna żadnej osoby duchownej, obchodzi mnie zachowywanie przez nią celibatu. Jeśli w tym względzie doszło do nadużyć, mam nadzieję, że winnych spotkają konsekwencje. Mam nadzieję, że spotkają też ojca Adama, jeżeli którykolwiek z jego zarzutów nie znajdzie potwierdzenia w sądzie.
Dyskusja zakończona.
Pobieranie...

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8