Wzrost liczby katolików na świecie o ponad 18 mln odnotowuje ostatnie wydanie Rocznika Statystycznego Kościoła (zawierające dane z 31 grudnia 2014 r.) w porównaniu z danymi edycji ubiegłorocznej.
Według tych najnowszych statystyk liczba wyznawców katolicyzmu osiągnęła prawie 1 mld 300 mln. Na wszystkich kontynentach widać wzrost, jednak wyjątek stanowi Europa, gdzie katolików jest o 57 tys. mniej niż według danych z wydania ubiegłorocznego. Procentowo liczba katolików wzrosła prawie o 1 promil.
Zauważyć należy niewielki wzrost liczby księży na świecie, przede wszystkim na kontynencie azjatyckim i afrykańskim. Natomiast w Europie jest o ponad 2.500 kapłanów mniej, a w Ameryce – o ponad 120.
Spada także liczba braci i sióstr zakonnych. W porównaniu z danymi z poprzedniego wydania Rocznika Statystycznego Kościoła braci zakonnych jest prawie o 700 mniej, a zakonnic – o blisko 11 tys. Największy spadek, w obu przypadkach, notuje się w Europie i Ameryce.
Odnotujmy ponadto, że na świecie mniej jest seminarzystów przygotowujących się do kapłaństwa – mianowicie niecałych 117 tys. Wzrost liczby kleryków w seminariach zauważa się tylko w Afryce i Oceanii, a na pozostałych kontynentach jest ich coraz mniej.
2 lutego, w święto Ofiarowania Pańskiego, Kościół będzie obchodził Dzień Życia Konsekrowanego.
Taką hipotezę stawia francuski historyk katolicyzmu Martin Dumont.
Obiecał jeszcze w 2001 roku św. Janowi Pawłowi II ówczesny prezydent Ukrainy, Łeonid Kuczma.
Według gazety Mosaico CSI, rozkaz dyktatury został wykonany w nocy 28 stycznia.