Alarm ONZ: W Burundi może dojść do ludobójstwa

W Burundi od wielu lat łamane są prawa człowieka, a sytuacja jest tak napięta, iż może tam dojść do zbrodni ludobójstwa. Ryzyko jest ogromne, ponieważ duża część opozycji składa się z Tutsi, zaś znaczna grupa popierających prezydenta to Hutu.

Tak ocenia sytuację w tym afrykańskim państwie Organizacja Narodów Zjednoczonych po serii manifestacji przeciwko trzeciej kadencji prezydenta Pierra Nkurunzizy. Mówił o tym w rozmowie z Radiem Watykańskim misjonarz, o. Claudio Marano SX.

„Opozycja się dozbraja. Utworzyła różne grupy w Rwandzie, Republice Konga, Tanzanii. Wielu uciekło za granicę. Nkurunziza z kolei organizuje ciągłe łapanki, starając się znaleźć osoby sfotografowane lub ranione podczas protestów. Zamyka się je w więzieniach, a tam zazwyczaj są torturowane, a później także masowo mordowane. Ryzyko jest ogromne, ponieważ duża część opozycji składa się z Tutsi, zaś znaczna grupa popierających prezydenta to Hutu. Członkowie rządu, w niektórych oficjalnych przemówieniach, mówią o zemście na Tutsi, którzy w 1972 r. dokonali ludobójstwa na Hutu. Dlatego panuje przekonanie, że prędzej czy później coś się tu wydarzy, bowiem wielu z opozycji – a zatem wielu Tutsi – uciekło do Rwandy. Według raportów ONZ, z pomocą tamtejszego rządu przygotowują się, by uzbierać broń i zaatakować Burundi” – powiedział o. Marano.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8