W mińskim kościele pw. śś Szymona i Heleny zainaugurowano wystawę poświęconą najważniejszemu wydarzeniu w historii polskiego chrześcijaństwa.
Obecny na otwarciu ambasador RP na Białorusi Konrad Pawlik podkreślił, że chrzest Polski nierozerwalnie wiąże się z początkami państwa polskiego.
Wydarzeniu towarzyszył uroczysty koncert muzyki sakralnej i patriotycznej z udziałem zespołu Biełaja Ptuszka (Biały Ptak), chóru Gołas Duszy (Głos Duszy) rzymskokatolickiej parafii św. Szymona i św. Heleny w Mińsku, zespołu instrumentalnego Suwenir oraz solistów.
Przed koncertem odbyła się uroczysta msza.
Wystawę przygotowało Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie, a jej pokaz w Mińsku zorganizowała polska ambasada na Białorusi.
Uczestniczący w inauguracji wystawy ambasador Konrad Pawlik zaznaczył, że chrzest Polski nierozerwalnie wiąże się z początkami państwa polskiego i wpisaniem go na mapę współczesnej Europy.
Mińska parafia kościoła św. Szymona i św. Heleny, zwanego Czerwonym Kościołem, jest tradycyjnie najbardziej związana w losem Polaków mieszkających w Mińsku. Utrzymana w stylu neoromańskim świątynia z czerwonej cegły powstała w 1910 r., a jej fundatorem był polski przedsiębiorca i filantrop Edward Woyniłłowicz, którego proces beatyfikacyjny obecnie się toczy.
Władze sowieckie próbowały niszczyć Czerwony Kościół, ale przetrwał on jako sala koncertowa, a od lat 90. XX w. ponownie służy wiernym. Świątynia znajduje się na centralnym placu Mińska w pobliżu siedzib białoruskiego rządu i parlamentu.
13 maja br. grupa osób skrzywdzonych w Kościele skierowała list do Rady Stałej Episkopatu Polski.