Czeska Rada Kościołów: chińscy chrześcijanie czekają na azyl

Ekumeniczna Rada Kościołów w Czechach apeluje o szybkie przyznanie azylu politycznego chińskim chrześcijanom.

Czeski rząd nadal nie podjął decyzji, co zrobić z grupą 70 Chińczyków, którzy wystąpili o azyl twierdząc, że za swą wiarę są w swej ojczyźnie prześladowani. W normalnych warunkach wniosek o azyl powinien być rozpatrzony w ciągu 90 dni. W wyjątkowej sytuacji okres ten można przedłużyć o pół roku. Tymczasem dziesięciu chińskich chrześcijan czeka już na decyzję urzędników równo rok.

Czeskie władze znalazły się w dość niewygodnej sytuacji. Po raz pierwszy tak wielka liczba Chińczyków wystąpiła z wnioskiem o azyl. Przyznając go, Czesi uznaliby oficjalnie, że w Chinach łamane są prawa człowieka. Pekin jest na to bardzo uczulony i reaguje zazwyczaj oficjalnym protestem. Czesi tymczasem liczą na chińskie inwestycje.

W obronie chińskich chrześcijan wystąpiła czeska Rada Kościołów. Podkreśla ona, że czekający na azyl są w bardzo niepewnej sytuacji. Sygnatariusze oświadczenia przypominają, że z własnego doświadczenia dobrze wiedzą, czym jest komunistyczny reżim i ingerencja partii w życie Kościoła. Dlatego domagają się, by Republika Czeska nie miała udziału, nawet pośredniego, w totalitarnych praktykach i łamaniu wolności religijnej.

Do Ekumenicznej Rady Kościołów w Czechach należy 11 wyznań chrześcijańskich. Kościół katolicki jest członkiem stowarzyszonym.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8