W Dreźnie odbył się ingres nowego biskupa ordynariusza. Jest nim 64-letni Heinrich Timmerevers, dotychczasowy biskup pomocniczy w Münster.
Po trwającym niemal rok wakacie diecezja drezdeńsko-miśnieńska ma znowu swego biskupa. „Pragnę tu, w Dreźnie zapuścić korzenie i znaleźć wśród was dom” - powiedział 50. biskup drezdeński. Zaapelował do wiernych o aktywną pomoc ludziom w potrzebie. „Kościół i chrześcijaństwo realizują się nie poprzez wpatrywanie się w niebo, chrześcijanie nie tkwią w domach, choćby były najpiękniejsze” - podkreślił nowy biskup Drezna.
Jego poprzednik, obecny arcybiskup Berlina Heiner Koch, zwrócił uwagę, że w Dreźnie Kościół żyje w diasporze: ok. 80 procent Saksończyków to bezwyznaniowcy, a katolicy stanowią tylko niecałe 4 proc. „Walcz i zmagaj się z tutejszą ludnością o wiarę i poznawaj ich – zobaczysz, jak są blisko wiary” - zachęcał swego następcę abp Koch.
W Mszy św. w drezdeńskim kościele dworskim 27 sierpnia uczestniczyło ponad 30 biskupów z Niemiec i zagranicy oraz przedstawiciele życia publicznego i świata polityki. Papieski akt nominacyjny odczytał nuncjusz apostolski w Berlinie, abp Nikola Eterović. Uroczysta Msza św. transmitowana była na plac przed katedrą, na którym zgromadziło się ok. 400 wiernych.
Diecezja drezdeńsko-miśnieńska obejmuje znaczną część Saksonii oraz wschodnie regiony Turyngii. W 97 parafiach na jej terenie żyje 142 tys. katolików (3,5 proc. ludności). Większe skupisko katolików jest tylko w miejscach zamieszkanych przez mniejszość serbołużycką na Górnych Łużycach.
Urodzony 25 sierpnia 1952 roku bp Timmerevers był od 2001 biskupem pomocniczym w Münster i oficjałem biskupim w Vechta. Nowym, 50. biskupem diecezji Drezno-Miśnia, papież Franciszek mianował go 29 kwietnia br. W Konferencji Biskupów Niemieckich jest delegatem ds. ruchów duchowych praz członkiem komisji ds. powołań duchownych i służb kościelnych. Jest także członkiem ruchu Focolare.
Historyczne korzenie diecezji sięgają X wieku. Stare biskupstwo Miśnia zostało założone w 968 roku, upadło w czasach Reformacji. Katolicyzm ożywił się dopiero w XVII wieku, gdy w 1755 roku książę August II Mocny przeszedł na katolicyzm ubiegając się o koronę króla Polski. Jego syn August III był inicjatorem budowy kościoła dworskiego w 1755 roku, także chór chłopięcy został wtedy uzupełniony o gałąź katolicką. Dziś katolicki chór chłopięcy stanowi ważny wkład Kościoła w międzynarodową sławę Drezna, a dawny kościół dworski – obecnie katedra diecezji - stał się symbolem „Florencji nad Labą”.
W 1921 roku papież Benedykt XV podniósł dotychczasową prefekturę apostolską do rangi diecezji miśnieńskiej z siedzibą w Budziszynie. Po 1945 roku wzrosła liczba katolików na skutek napływu uchodźców i wypędzonych z Europy Wschodniej. W 1979 roku zmieniono nazwę diecezji na drezdeńsko-miśnieńską, a w rok później ówczesny biskup Gerhard Schaffran przeniósł siedzibę diecezji do Drezna. Tam w 1987 roku odbył się jedyny w NRD zjazd katolików z udziałem ponad stu tysięcy osób. W 1994 roku stolica Saksonii i diecezja były gospodarzami 92. Katholikentagu – zjazdu katolików niemieckich, który w tym roku odbył się po raz 100, tym razem w Lipsku.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.