Zapewnienie chleba ubogim rozwiązuje tylko połowę problemu, nie przywraca im bowiem godności, do tego potrzebna jest praca – pisze Papież w przesłaniu do Kościoła w Argentynie z okazji liturgicznego wspomnienia św. Kajetana z Thieny.
Święty ten jest patronem Argentyny a jego wstawiennictwa przyzywają zwłaszcza ci, którzy szukają pracy i chleba.
Franciszek zauważa, że dzięki solidarności Argentyńczyków, nikomu na szczęście tam chleba nie brakuje, czego nie można powiedzieć o innych krajach. O wiele trudniej jest natomiast znaleźć pracę, zwłaszcza teraz, gdy wskaźniki bezrobocia są bardzo wysokie. Papież wspomina, że sam spotykał w stołecznym sanktuarium św. Kajetana ludzi ze łzami w oczach i w sercu, „bo trudno jest żyć, kiedy ojciec rodziny chce pracować, lecz w żaden sposób nie może znaleźć pracy”.
Franciszek przypomina, że praca daje człowiekowi poczucie własnej wartości. Jej brak, przeciwnie, odbiera mu godność, również w oczach innych. Papież przyznaje, że w Argentynie ludzie, którzy nie zarabiają na chleb i żyją u kogoś „na garnuszku” są przedmiotem pogardy. Dlatego prosi, by argentyńscy biskupi byli blisko tych, którzy potrzebują chleba i pracy. Wspomina, że odpust w sanktuarium św. Kajetana w Buenos Aires zawsze był dla niego wielkim wydarzeniem. Co roku odprawiał tam Eucharystię oraz spotykał się z ludźmi, którzy stali w długiej kolejce do figurki świętego.
Franciszek spotkał się z wiernymi na modlitwie Anioł Pański.
Symbole ŚDM – krzyż i ikona Matki Bożej Salus Populi Romani – zostały przekazane młodzieży z Korei.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Archidiecezja katowicka rozpoczyna obchody 100 lat istnienia.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.