Papież o ataku w kościele we Francji

Papież Franciszek stanowczo potępił atak w kościele w Rouen na północy Francji - oświadczył Watykan. Uzbrojeni w noże napastnicy zamordowali we wtorek w Normandii księdza i zranili trzy osoby, w tym jedną bardzo ciężko.

Reklama

"Papież został poinformowany i uczestniczy w bólu i w przerażeniu z powodu tej absurdalnej przemocy, potępiając w jak najbardziej radykalny sposób wszelką formę nienawiści" - powiedział rzecznik Watykanu ks. Federico Lombardi. Dodał, że Franciszek modli się za wszystkich zaatakowanych.

"To nowa straszna wiadomość, która dołącza niestety do serii aktów przemocy w tych dniach, jakie nami wstrząsnęły, wywołując ogromny ból i zaniepokojenie" - oświadczył rzecznik. Zapewnił, że Stolica Apostolska śledzi wydarzenia w Rouen.

"Jesteśmy szczególnie poruszeni tym, że ta potworna przemoc miała miejsce w kościele, świętym miejscu, w którym głosi się miłość Boga" - dodał ks. Lombardi. Następnie podkreślił: "Wyrażamy bliskość z Kościołem Francji, archidiecezją Rouen, dotkniętą wspólnotą i narodem francuskim".

Specjalne przesłanie w imieniu papieża wystosował w związku z tym watykański sekretarz stanu. Kardynał Pietro Parolin pisze, że ojciec święty jest zbulwersowany tym aktem przemocy, do którego doszło w kościele podczas Mszy św., czyli liturgii upraszającej u Boga pokój dla świata. Papież modli się do Boga, aby natchnął wszystkich myślami pojednania i braterstwa – napisał kard. Parolin do ordynariusza Rouen abp. Dominique’a Lebruna.

Uczestniczy on w Światowych Dniach Młodzieży. Jeszcze dziś powróci jednak do Francji. Tuż po zamachu podzielił się z Radiem Watykańskim swymi odczuciami.

„Chcę powiedzieć, że tym, co się stało, jesteśmy zbulwersowani wszyscy, wraz z uczestnikami ŚDM, a zwłaszcza młodzi z mojej diecezji. Sercem jesteśmy w Rouen, w tej zranionej parafii, modlimy się razem z krewnymi ofiar tej tragedii, tego śmiercionośnego szaleństwa. Tej zbrodni nie można zaakceptować, nic nie może jej uzasadnić. Trudno mi znaleźć odpowiednie słowa, bo wciąż jestem w szoku”.

W wydanym nieco później oświadczeniu abp Lebrun zapewnił o modlitwie, w której towarzyszą mu uczestnicy ŚDM. „Modlimy się tak, jak modliliśmy się w Warszawie przy grobie ks. Popiełuszki, zamordowanego przez komunistyczny reżim” – napisał metropolita Rouen. Przypomniał, że Kościół katolicki nie ma innej broni jak modlitwa i braterstwo. „Pozostawiam tu kilkuset młodych, którzy są przyszłością ludzkości, prawdziwej ludzkości. Proszę ich, by nie załamywali rąk wobec przemocy i stali się apostołami cywilizacji miłości” – napisał abp Lebrun po zamachu na kościół w swej diecezji.

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8

Reklama