Za dziewięć dni ruszają Dni w Diecezjach

Publikujemy raport o stanie przygotowań i programie wydarzeń organizowanego w polskich diecezjach tygodnia inaugurującego 31. Światowe Dni Młodzieży.

Dni w Diecezji, które są pierwszym etapem Światowych Dni Młodzieży, w których na terenie całej Polski uczestniczyć będzie około 115 tys. młodych katolików z całego świata. Dni rozpoczną się w środę, 20 lipca i potrwają do niedzieli, 24 lipca. Dopiero po tygodniu w diecezjach (w poniedziałek, 25 lipca) uczestnicy pojadą do Krakowa, gdzie z papieżem Franciszkiem będą uczestnikami wydarzeń centralnych 31. Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016.

Zgodnie z formułą zaproponowaną w 1997 roku przez organizatorów 12. ŚDM w Paryżu, Dni w Diecezjach odbywają się na terenie wszystkich diecezji kraju, w którym organizowane są Światowe Dni Młodzieży, z wyłączeniem miejsca organizacji wydarzeń centralnych ŚDM. W tym roku młodzi odwiedzą 42 diecezje terytorialne, w tym dwie greckokatolickie. Specjalny program Dni w Diecezji przygotowuje również Ordynariat Polowy.

Jest to czas odkrywania przez gości z zagranicy bogactwa Kościoła i kraju do którego przyjeżdżają, ale także okazja do międzynarodowej integracji, której owocem, mają być trwałe relacje, jakie młodzi z całego świata zawiążą przy okazji wspólnych spotkań, modlitewnych czuwań, wycieczek, a przede wszystkim noclegów w domach konkretnych rodzin.

Pielgrzymi poznają w tym czasie historię i kulturę kraju-gospodarza oraz życie wspólnoty Kościoła lokalnego. Dlatego Dni w Diecezjach wypełniają wycieczki, zabawy i zaangażowania w społeczne projekty przygotowane przez organizatorów.

Plan, według którego przebiegają spotkania w czasie tego tygodnia w każdej diecezji jest odmienny i zależny od jego specyfiki. Jednak w każdym z miejsc uczestnicy wezmą udział w wydarzeniach centralnych, gdzie punktem kulminacyjnym będzie Msza święta odprawiona przez ordynariuszy poszczególnych diecezji. Koordynacją tej pracy w skali kraju zajmuje się Krajowe Biuro Organizacyjne ŚDM, mające swoją siedzibę przy Konferencji Episkopatu w Warszawie.

Jordan, Łódź Piotrowa albo Kana

Na czas Światowych Dni Młodzieży każda diecezja przyjęła nazwę biblijną, która najbardziej oddaje specyfikę danego miejsca. Takie rozwiązane ma istotny charakter praktyczny. - Mamy w Polsce nazwy miast, które obcokrajowcom trudno wymówić, prościej im będzie posługiwać się nazwami, które znają z kart Biblii – wyjaśnia w rozmowie z KAI Diana Golec, kierownik działu komunikacji Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM.

Dla pielgrzymów z zagranicy to również wskazówka, czego mogą się spodziewać w danym miejscu i wspólnocie. Nazwy te nawiązują bowiem zarówno do historii, postaci, jak i ważnych miejsc lokalnego Kościoła.

I tak np. archidiecezja poznańska i archidiecezja gnieźnieńska – miejsca tworzenia się na ziemiach polskich chrześcijaństwa i państwowości - za swoją nazwę wybrały Jordan. Z kolei archidiecezja częstochowska stanie się Kaną (nawiązanie do Maryi i jasnogórskiego sanktuarium), archidiecezja łódzka – Łodzią Piotrową, diecezja bielsko-żywiecka – Górą Błogosławieństw, a diecezja kaliska – Domem św. Józefa.

Jak wyjaśnia ks. Andrzej Niemira, włocławski koordynator ŚDM, również we Włocławku nazwa Misericordia nie jest przypadkowa. – W Świnicach Warckich, które leżą na terenie tej diecezji przyszła na świat i została ochrzczona apostołka Bożego Miłosierdzia, św. Faustyna Kowalska – mówi duchowny.

Wszystkie biblijne nazwy każdej z diecezji można sprawdzić na mapie - www.krakow2016.com/dni-w-diecezjach.

Diecezjalne Centra – prężnie funkcjonujący mechanizm

Aby dobrze przygotować się do przyjęcia zagranicznych gości w każdej spośród 42 polskich diecezji istnieje Diecezjalne Centrum ŚDM, którego liderem jest koordynator - najczęściej diecezjalny duszpasterz młodzieży. Są to prężnie funkcjonujące struktury, w których swoje zdolności realizuje lokalna młodzież. Często mechanizm organizacji Centrów, przypomina strukturę dużego przedsiębiorstwa. W diecezji warszawsko-praskiej Centrum Diecezjalne ŚDM tworzy szereg departamentów: m.in. logistyczno-personalny, promocji, wydarzeń centralnych, czy modlitewno-formacyjny.

Każda z komórek odpowiada za realizację innych zadań. A jest ich sporo: przeprowadzenie rejestracji grup, rozlokowanie ich w parafiach i poszczególnych domach, zorganizowanie wolontariuszy, tłumaczenie tekstów, przygotowanie miejsc, oprawy i przebiegu celebracji, współpraca z służbami porządkowymi, samorządami i instytucjami kultury, promocja i komunikacja z mediami, współpraca z ruchami i wspólnotami parafialnymi, przeprowadzenie spotkań formacyjnych i projektów ewangelizacyjnych.

Biskupi powołują też odpowiednie struktury w dekanatach oraz parafiach, a w przygotowaniach do ŚDM w diecezjach uczestniczą także zgromadzenia zakonne, wspólnoty i ruchy kościelne. Wszystko po to, by zagwarantować uczestnikom dobry pobyt i szereg niezapomnianych wrażeń.

«« | « | 1 | 2 | 3 | 4 | » | »»

TAGI| KOŚCIÓŁ

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6