Publikujemy raport o stanie przygotowań i programie wydarzeń organizowanego w polskich diecezjach tygodnia inaugurującego 31. Światowe Dni Młodzieży.
Coś dla ducha
Jednak Dni w Diecezji to nie tylko wydarzenia kulturalne, turystyka i rekreacja. Ich równie ważnym elementem jest wspólna modlitwa, która w Roku Świętym Miłosierdzia nabiera szczególnego charakteru.
Takim wyjątkowym wydarzeniem w archidiecezji łódzkiej będzie droga krzyżowa szlakiem Bożego Miłosierdzia, któremu patronuje św. Faustyna. Przemarsz wyruszy z dawnego parku Wenecja, w którym święta miała pierwsze widzenie Jezusa.
Ważnym punktem kieleckich Dni w Diecezjach będzie piesza pielgrzymka zagranicznych gości i wolontariuszy do gotyckiej bazyliki w Wiślicy, która wyruszy jednocześnie z czterech kościołów stacyjnych, z tzw. Chotla Czerwonego, Sokoliny, Strożysk i Kociny. Podczas spotkania przy historycznej chrzcielnicy odnowione zostaną przyrzeczenia chrzcielne. Na scenie odbędą się pokazy i prezentacje regionalne, będzie także nabożeństwo różańcowe w 5 językach przy relikwiach świętych i błogosławionych, modlitwa o uzdrowienie i uwolnienie.
Również archidiecezja warmińska organizuje dla pielgrzymów pieszą pielgrzymkę do sanktuarium w Gietrzwałdzie, gdzie organizowane jest spotkanie centralne. Po blisko siedmiogodzinnym marszu z warmińskiej katedry w Olsztynie uczestnicy wydarzenia będą uczestniczyć w Mszy Świętej i programie artystycznym.
Świdnica przygotowała szlak maryjny z postojami w Wambierzycach i Bardzie oraz na Górze Iglicznej i Wielkiej Sowiej.
Pielgrzymi przybywający do archidiecezji białostockiej udadzą się do Sokółki - miejsca cudu eucharystycznego, a także Wasilkowa-Świętej Wody – sanktuarium Matki Bożej Bolesnej.
Podczas Światowych Dni Młodzieży, których tematem jest Boże Miłosierdzie nie może zabraknąć praktycznych form, w których młodzi katolicy mogą podjąć konkretne uczynki miłosierdzia względem duszy i ciała. Wiele grup zadeklarowało chęć podjęcia dzieł miłosierdzia i prac społecznych.
Uczestnicy Dni w Diecezjach w diecezji płockiej spotkają się w podopiecznymi Domu Pomocy Społecznej w Przasnyszu oraz chorymi przebywającymi w płońskim hospicjum, natomiast goście archidiecezji częstochowskiej na głównym placu Zawiercia zjedzą podwieczorek z potrzebującymi. W Lublinie grupy wezmą udział w spotkaniach z seniorami, podopiecznymi domów opieki i więźniami lubelskiego aresztu. Tam też przeprowadzona będzie akcja oddawania krwi. Posługę w hospicjum i domu dziecka podejmą pielgrzymi w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej.
W remont domu pomocy społecznej zaangażują się goście w archidiecezji gnieźnieńskiej, a w odnowienie ośrodka MONAR - w diecezji ełckiej.
Diecezjalne wydarzenia centralne
Szczególnym momentem Dni w Diecezjach będą diecezjalne wydarzenia centralne, nazywane najczęściej festiwalami młodych, w ramach których, oprócz Mszy celebrowanych przez ordynariuszy, organizatorzy planują koncerty, czuwania modlitewne, świadectwa i pokazy artystyczne.
W Poznaniu Festiwal Młodych odbędzie się na Cytadeli w Gdańsku -, w Bydgoszczy – w hali „Łuczniczka”, w Toruniu – w bazylice katedralnej, w Lublinie – na Arenie Lublin. Archidiecezja warszawska spotka się ze swoimi gośćmi przy świątyni Opatrzności Bożej, a diecezja włocławska – w sanktuarium w Licheniu.
Niezwykłym wielokulturowym korowodem symbolizującym pokłon trzech króli w Betlejem rozpocznie się Festiwal Narodów organizowany przez diecezję warszawsko-praską na stołecznym Tarchominie. W programie wydarzenia oprócz Eucharystii organizatorzy zaplanowali koncert zespołu Maleo Reggae Rockers oraz pokaz tańców z Wysp Pacyfiku, koreańskiego baletu, a także prezentację tradycyjnych strojów ukraińskich.
Po zakończeniu Dni w Diecezjach pielgrzymi udający się do Krakowa będą mogli skorzystać z transportu publicznego. Specjalną ofertę przygotowało dla uczestników Światowych Dni Młodzieży przygotowała Grupa PKP. Dzięki uruchomieniu prawie 350 dodatkowych składów i specjalnemu rozkładowi jazdy polski przewoźnik będzie dowieźć do Krakowa 580 tys. pielgrzymów.
ŚDM - okazja dla nowych duszpasterstw
Światowe Dni Młodzieży są przede wszystkim okazją do ewangelizacji młodych Polaków. Dlatego szereg podejmowanych w diecezjach inicjatyw angażuje lokalną młodzież. Sekretarz generalny Komitetu Organizacyjnego ŚDM ks. Grzegorz Suchodolski zwraca uwagę, że Ci, których zaangażujemy i przygotujemy do organizacji ŚDM w diecezjach, mogą być trzonem duszpasterstwa już po spotkaniu z papieżem. Ks. Waldemar Różycki, diecezjalny koordynator diecezji bydgoskiej zauważa w rozmowie z KAI, że efekty przygotowań do ŚDM w postaci nowych duszpasterstw młodzieży powstających w wielu parafiach są już zauważalne.
Przygotowaniu młodzieży do przeżycia ŚDM pomagają programy duszpasterskie dla młodych. W nadchodzącym roku formacyjnym nosi nazwę "Deo Profil". Jest on kontynuacją zakończonego w listopadzie ub.r. projektu "Serce 2.0", należącego do serii "Nowe życie w Chrystusie". Celem tego programu jest ukazanie młodym ludziom kerygmatu wiary. - Podczas organizowanych w kościołach celebracjach liturgicznych i spotkaniach formacyjnych nawiązujemy do ogłoszonego przez papieża Roku Miłosierdzia i obchodzonej w polskim kościele 1050. rocznicy Chrztu Polski. Bardzo ważne będzie w tym roku przygotowanie do Światowych Dni Młodzieży, do czego przygotowuje Młodych orędzie papieża - wyjaśnia ks. Suchodolski.
Duchowe przygotowania do Światowych Dni Młodzieży towarzyszą wiernym w całej Polsce. Od niedzieli palmowej 2014 roku po polskich diecezjach peregrynują symbole ŚDM: krzyż Roku Odkupienia i kopia ikony "Salus Populi Romani". Od tego czasu symbole odwiedziły już wszystkie diecezje w Polsce.
Synodalność to sposób bycia i działania, promujący udział wszystkich we wspólnej misji edukacyjnej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.