Publikujemy raport o stanie przygotowań i programie wydarzeń organizowanego w polskich diecezjach tygodnia inaugurującego 31. Światowe Dni Młodzieży.
Wszystkie ręce na pokład
Diecezjalne Centra nie byłyby w stanie przyjąć młodzieży, gdyby nie wsparcie wolontariuszy. Często są to młodzi, którzy po zakończeniu Dni w Diecezjach sami staną się uczestnikami centralnych wydarzeń ŚDM w Krakowie.
Jednak do wolontariatu może zgłaszać się nie tylko młodzież. W stolicy najstarszy wolontariusz ma 70 lat. „Chcieliśmy zaprosić do współpracy wszystkich. Istotna jest dla nas wymiana międzypokoleniowa” – wyjaśnia Karolina Błażejczyk z warszawsko-praskiego centrum diecezjalnego ŚDM.
Wolontariusze będą ściśle współpracować z organizatorami Dni w Diecezjach i służbami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo. Będą na dworcach, lotniskach, ważnych szlakach komunikacyjnych, w pobliżu atrakcji turystycznych i kościołów. Od nich będzie można uzyskać pomoc i wszelkie niezbędne informacje.
Pomogą również w organizacji wydarzeń kulturalnych, czuwań i specjalnych projektów przygotowanych specjalnie na Dni w Diecezjach. Ich zadaniem będzie też koordynowanie podziału noclegów i wyżywienia, a także zagospodarowanie czasu wolnego gości z zagranicy.
Wśród zaangażowanych w opiekę nad zagranicznymi pielgrzymami włączą się m.in. studenci, nauczyciele, ratownicy medyczni, lekarze, strażacy, żołnierze, dziennikarze, harcerze, a w stolicy nawet pilotka samolotu. Wszyscy przeszli już szereg szkoleń i warsztatów z zakresu bezpieczeństwa, topografii miasta, komunikacji interpersonalnej i międzykulturowej oraz pierwszej pomocy. „Nauczyliśmy wolontariuszy, żeby umieli odpowiedzieć na każde pytanie – tworzymy obraz ludzi kompetentnych, życzliwych, uśmiechniętych i pomocnych” – mówi Karolina Błażejczyk.
Specjalną formą zaangażowania w organizację Światowych Dni Młodzieży jest wolontariat duchowy. Jedną z tego typu inicjatyw jest idea zaproponowana przez trzebnickie siostry boromeuszki, które podjęły dzieło duchowej adopcji wolontariuszy. Siostry modlą się dla nich o dar jedności, odwagi i siły na czas ŚDM. Jak same wskazują, pomysł na duchową adopcje zrodził się podczas spotkań z młodzieżą w różnych miastach Polski.
Szczególną rolę wśród wszystkich zaangażowanych w Dni w Diecezjach odgrywają gospodarze, którzy w swoich domach przyjmą gości z zagranicy. To oni zapewnią gościom nocleg, wyżywienie i transport na miejsca spotkań. Zorganizują im też czas wolny, przeznaczony na integrację.
Dokładne oczekiwania względem rodzin przyjmujących pielgrzymów ustalają poszczególne diecezje. W kilku diecezjach przeprowadzono dla nich specjalny program formacyjny, a także kursy językowe, dzięki którym komunikowanie się z gośćmi z zagranicy ma być łatwiejsze.
Pielgrzymi z całego świata
W standardowej rejestracji na Dni w Diecezjach, która zakończyła się 30 czerwca, udział w nich potwierdziło ok. 115 tys. młodych. Ciągle w niektórych regionach trwa rejestracja „ostatniej szansy”, więc ostateczna liczba uczestników może być nieco wyższa.
Do każdej z diecezji trafi od kilkuset do kilku tysięcy zagranicznych pielgrzymów. Oficjalne statystyki Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM, mają być znane w przyszłym tygodniu.
Według danych zebranych przez KAI do tej pory swój udział w Dniach w Diecezjach zadeklarowało ok. 115 tys. pielgrzymów ze 135 krajów świata. I tak np. do archidiecezji warszawskiej przyjdą przedstawiciele 68 państw, do archidiecezji katowickiej – 55, do wrocławskiej – 38.
Niewątpliwie spodziewać się należy młodzieży z każdego zamieszkałego kontynentu. Wśród najliczniejszych grup uczestników Dni w Diecezjach znajdują się młodzi Włosi, Hiszpanie, Niemcy, Francuzi, Ukraińcy, Litwini i Rosjanie. Do Polski przyjedzie też młodzież m.in. z Brazylii i Kolumbii, ze Stanów Zjednoczonych, Madagaskaru, Etiopii, Australii i z wysp Polinezji Francuskiej.
Przy wyborze diecezji grupy z zagranicy kierowały się zarówno popularnością konkretnych diecezji, jak i odległością od miejsca wydarzeń centralnych. Stąd większym zainteresowaniem pielgrzymów cieszą się diecezje południowej Polski.
Archidiecezja częstochowska i diecezja bielsko-żywiecka od dawna mają komplet uczestników. We Wrocławiu, Sosnowcu i Opolu liczby zgłoszeń bliskie są wyznaczonym limitom. Gorsza sytuacja jest natomiast w diecezjach północnych, takich jak bydgoska, pelplińska, ełcka, czy elbląska.
Do stolicy na Dni w Diecezjach przyjedzie kilkanaście tysięcy osób, w tym do diecezji warszawsko-praskiej – ok. 4 tys. Stołeczny ratusz wskazuje jednak, że z oferty, jaką na ten czas przygotowały obie diecezje i miasto, może skorzystać wiele więcej osób, ponieważ dodać trzeba grupy przejezdne i turystów indywidualnych.
5 tys. młodych uczestników warszawskich Dni w Diecezjach przyjedzie do stolicy trzy dni wcześniej, aby wziąć udział w pierwszym światowym Kongresie Młodzieży Polonijnej, który w Warszawie organizuje m.in. Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży i Komisja Konferencji Episkopatu Polski ds. Polonii i Polaków za granicą.
W programie przygotowanym przez Ordynariat Polowy weźmie udział 450 uczestników z państw należących do NATO lub współpracujących z Sojuszem oraz ok. 300 pielgrzymów z polskich uczelni i jednostek wojskowych. Goście Ordynariatu przybędą do Warszawy w sobotę 23 lipca.
Wielu uczestników ŚDM Dni w Diecezjach spędzi w Łodzi. Tam na programy przygotowane przez Diecezjalne Centrum ŚDM, wspólnotę Chemin Neuf, ojców klaretynów i ojców jezuitów przyjedzie łącznie 12 tys. młodych. Ponad 6 tys. młodych weźmie udział w organizowanym przez wspólnotę Chemin Neuf festiwalu Paradise in the City. Dodatkowo 200 osób będzie uczestniczyć w programie przygotowanym przez łódzki klasztor ojców klaretynów.
O to, by do diecezji przyjechało wielu młodych zabiegały i ciągle zabiegają Diecezjalne Centra ŚDM. Dlatego od dawna diecezje organizowały dla swojej młodzieży wyjazdy, podczas których mogli zapoznać się ze swoimi rówieśnikami z innych krajów i zaprosić ich do swojej diecezji. Ważna jest tu również promocja w internecie, zwłaszcza na portalach społecznościowych.
Udział w Dniach w Diecezji jest płatny. Pielgrzymi niezależnie od tego, do której udadzą się diecezji, zapłacą 30 euro za tygodniowy pobyt. Dzięki owocnej współpracy diecezji z samorządami, w wielu miejscach opłata uwzględnia nie tylko wyżywienie i pokrycie podstawowych kosztów organizacyjnych, ale także bilety wstępów do muzeów, czy opłaty za transport publiczny. Takie rozwiązanie czeka m.in. gości przyjeżdżających do Warszawy i na Mazowsze, gdzie na podstawie specjalnego porozumienia z publicznymi przewoźnikami, koszty transportowe uczestników Światowych Dni Młodzieży opłacają organizatorzy.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).