Ustalono ostateczny schemat organizacji ruchu w Krakowie podczas Światowych Dni Młodzieży.
- Jesteśmy już gotowi - powiedział 8 lipca Łukasz Franek, wicedyrektor krakowskiego Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu.
Kraków został podzielony na trzy strefy ograniczonego ruchu i dwa obszary zamknięte.
I strefa ograniczonego ruchu, obejmująca Stare Miasto i okolice, będzie obowiązywała od 26 lipca do 1 sierpnia. II strefa, obejmująca m.in. Bronowice, będzie obowiązywała od 26 do 31 lipca. III strefa, obejmująca zaś Łagiewniki, Podgórze i Nową Hutę, będzie obowiązywała od 29 do 31 lipca. Będą również dwa obszary zamknięte, gdzie możliwy będzie jedynie wjazd pojazdów rozmaitych służb oraz obsługi technicznej: Błonia (od 26 lipca do 1 sierpnia) i część Łagiewnik (od 26 do 31 lipca).
Poruszanie się samochodem wewnątrz stref przez mieszkańców nie będzie wymagało żadnych identyfikatorów, tzw. wjazdówek. Przejazd między strefami już jednak tak.
- Wjazdówki można pobrać albo ze stron: www.krakow.pl (zakładka ŚDM2016) oraz www.zikit.krakow.pl lub w punktach informacyjnych ZIKiT przy pl. Bohaterów Getta, Politechnice Krakowskiej, rondzie Mogilskim oraz w punktach sprzedaży biletów komunikacji miejskiej i siedzibach rad dzielnic - poinformował Jan Machowski z Urzędu Miasta Krakowa.
Najszybszym sposobem poruszania się po Krakowie w czasie ŚDM będzie komunikacja miejska. Można będzie kupić za 15 zł bilet, na postawie którego będzie można od 26 do 31 lipca jeździć wszystkimi tramwajami i autobusami komunikacji miejskiej (także poza granicami miasta).
- Do dyspozycji pasażerów będzie znacznie zwiększony tabor. Do przewozów wykorzystamy 250 tramwajów i 580 autobusów. Zwiększona zostanie liczba kursów na poszczególnych liniach. Dla szybszego przemieszczania się między odległymi punktami miasta od 26 do 31 lipca zostaną uruchomione specjalne tramwajowe i autobusowe linie "korytarzowe", kursujące co kilka minut - poinformował Grzegorz Dyrkacz, wicedyrektor Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego.
Szybsze poruszanie się autobusów komunikacji miejskiej umożliwią m.in. dodatkowe buspasy na jezdniach.
- Mapki tras komunikacyjnych będą dostępne zarówno w formie papierowej, jak i elektronicznej na stronie internetowej krakowskiej komunikacji miejskiej: www.kmkrakow.pl. Na stronie będą dostępne również informacje o rozkładach jazdy oraz bieżących zmianach organizacji ruchu pojazdów komunikacji miejskiej. Przy planowaniu trasy przejazdu pomocna będzie również internetowa wyszukiwarka połączeń: www.krakow.jakdojade.pl - dodał G. Dyrkacz.
Bieżące informacje dotyczące poruszania się po Krakowie podczas ŚDM można znaleźć na stronach internetowych: www.krakow.pl, www.zikit.krakow.pl, www.sdminformacjadrogowa.pl oraz www.kmkrakow.pl.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
W ramach kampanii w dniach 18-24 listopada br. zaplanowano ok. 300 wydarzeń.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.