Strzeżonego Pan Bóg strzeże

Jak wybrać ubezpieczenie dla pielgrzyma?

Pielgrzymowanie do miejsc świętych w chrześcijaństwie wiąże się z długoletnią tradycją. W naszym kraju ten zwyczaj szczególnie się rozpowszechnił co widać przede wszystkim w liczbach – każdego roku około 7 milionów Polaków udaje się z pielgrzymką do miejsc kultu sakralnego w Polsce, Europie i na całym świecie - czyli około 15% z nas rokrocznie odwiedza najróżniejsze sanktuaria w ramach zbiorowych lub samodzielnie organizowanych wyjazdów. Rzadko jednak wybierając się na pielgrzymkę myślimy o swoim własnym bezpieczeństwie – a przecież i podczas takich podróży zdarzyć się może wiele.

Pielgrzymkowe „all inclusive”, czyli wyjazdy zorganizowane

Zdecydowana większość polskich pątników decyduje się na taki właśnie rodzaj wyjazdu: z grupą parafialną czy nawet poprzez biuro podróży. Zwłaszcza, gdy cel oddalony jest od miejsca zamieszkania o setki czy nawet tysiące kilometrów. Wśród pielgrzymów z naszego kraju królują oczywiście polskie sanktuaria, jak Jasna Góra, Łagiewniki czy Licheń, ale widać tez tendencję do odwiedzin religijnych miejsc na całym świecie. W Europie pielgrzymujemy do Medjugorie w Bośni i Hercegowinie, Fatimy w Portugalii, Rzymu i Watykanu we Włoszech, Lourdes czy La Salette we Francji. Poza Europą odwiedzamy również Ziemię Świętą (tereny Izraela i Autonomii Palestyńskiej) czy Gaudeleupe w Meksyku.

Pakiet wyjazdowy dla pielgrzyma

Kierunków w jakie udają się pątnicy jest więc wiele. Pielgrzymki zorganizowane zazwyczaj odbywają się autokarem, rzadziej samolotem, ich uczestnicy mogą liczyć na transport, zarezerwowanie noclegu wraz z wyżywieniem oraz przygotowanie dodatkowych atrakcji. Często takie wyjazdy wiążą się nie tylko z odwiedzeniem świętego miejsca, ale i ze zwiedzaniem okolicy czy odpoczynkiem (np. nad morzem).

Ubezpieczenie pielgrzymki u organizatora

Organizator pielgrzymki zapewnia wszystkie kwestie związane z pobytu za granicą. Często do „pakietu” dokładane jest także ubezpieczenie na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń (a te nawet podczas pielgrzymek mogą mieć miejsce – wystarczy wspomnieć tragiczny wypadek polskich pielgrzymów pod Grenoble, wracających z francuskiego sanktuarium La Salette). Niestety, taka polisa zwykle jest bardzo uboga, zawiera podstawowy zakres ubezpieczenia z minimalnymi sumami, które mogą nie wystarczyć na pokrycie kosztów leczenia czy innych wydatków związanych np. z kradzieżą czy nieszczęśliwym wypadkiem. Warto poprosić organizatora wyjazdu o podanie szczegółowego zakresu polisy oraz udostępnienie Ogólnych Warunków Ubezpieczenia.

Pielgrzymka jak sprzed lat, czyli samodzielna organizacja wyjazdu

Pątnicy wybierający tradycyjny sposób pielgrzymowania, czyli na własną rękę wybierają te same kierunki, co osoby jeżdżące na wyjazdy zorganizowane. Taki rodzaj podróżowania daje o wiele więcej swobody – można zwiedzić kilka miejsc, zdecydować się na tańsze noclegi, dowolne środki transportu, połączyć cel sakralny z wypoczynkowym. Wówczas jednak zagrożeń jest więcej – trzeba uważać na oszustwa, kradzieże, które w takich miejscach są szczególnie częstym ryzykiem. Całą pielgrzymkę trzeba dokładnie zaplanować i przemyśleć, sprawdzić na co dokładnie uważać w danym kraju i mieście. Powinno się także zabrać ze sobą ubezpieczenie na czas wyjazdu.

Zakres ubezpieczenia dla pielgrzyma – przed czym się chronić?

Mówią, że strzeżonego Pan Bóg strzeże, więc nawet wybierając się na pielgrzymkę, lepiej Opatrzności pomóc. Podczas wyjazdu za granicę ryzyko rośnie – nawet zwykła wizyta u lekarza może nas słono kosztować, nie mówiąc już o innych kłopotach z jakimi możemy się mierzyć. Dlatego lepiej mieć zabezpieczenie w formie polisy, która obejmuje:

  • koszty leczenia ( w razie wizyty u lekarza, pobytu w szpitalu, zabiegu czy operacji to towarzystwo ubezpieczeniowe pokryje wszystkie koszta, oczywiście do ustalonej w umowie sumy gwarantowanej),           
  • ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW, w razie losowego zdarzenia w którym ucierpimy możemy liczyć na odszkodowanie rekompensujące straty fizyczne i moralne),        
  • ubezpieczenie od odpowiedzialności w życiu prywatnym (OC, przyda się gdy nieumyślnie wyrządzimy osobie trzeciej szkodę, np. na zdrowiu czy na mieniu – nie będziemy sami musieli spłacać odszkodowania, zrobi to za nas ubezpieczycie
  • ubezpieczenie bagażu (w razie kradzieży możemy ubiegać się o odszkodowanie za skradzione rzeczy).

Ile kosztuje ubezpieczenie na pielgrzymkę?

Nie są to jakieś astronomiczne sumy. Za 7-dniową ochronę na wyjazd do Medjugorie zapłacimy około 20-100 zł, w zależności od wybranego pakietu (z większym bądź mniejszym zakresem, z mniejszymi bądź większymi sumami gwarantowanymi). Taka sama polisa na wyjazd np. do Jerozolimy będzie kosztowała od 30 do maksymalnie 150 zł. Nie są to zaporowe kwoty, a zaledwie ułamek budżetu, jaki przeznaczamy na pielgrzymkę.

Pielgrzymuj bezpiecznie

Jak wybrać ubezpieczenie? Najlepiej dopasować je do własnych potrzeb i możliwości finansowych. Łatwo wyliczyć jego koszt korzystając z dostępnych w internecie kalkulatorów i porównywarek - powyższe kwoty wyliczył kalkulator ubezpieczeń turystycznych na wakacyjnapolisa.pl, dzięki któremu nie ruszając się z fotela można odpowiednie zabezpieczenie wybrać. Dlaczego indywidualnie lepiej niż grupowo? Podstawowe polisy podróżne zwykle mają bardzo niewielki zakres ochrony. Zdarza się więc, że w razie wypadku pieniędzy nie starcza na całe leczenie, np. operację, zapłacenie za coś, co niechcący zniszczyliśmy albo medyczny transport do Polski (w tym transport zwłok w przypadku zgonu). Przed poszkodowanym pielgrzymem lub jego rodziną staje czarna wizja gigantycznych opłat. Przykład: turystka z Polski niechcący nadepnęła na nogę Niemce - doszło do złamania kości śródstopia. Sprawa trafiła do sądu, który wycenił straty poszkodowanej na 120 tys. zł. Polisa Polki gwarantowała jedynie niespełna połowę tej kwoty, czyli resztę rodaczka musi dopłacić ze swojej kieszeni. Dramat. Podobnie rzecz wygląda w przypadku wyjazdów w miejsca niebezpieczne - w razie zamachu terrorystycznego czy zamieszek nawet mając polisę możemy spotkać się z odmową świadczenia przez towarzystwo lub znacznym ograniczeniem pomocy. Dobra polisa pielgrzyma to taka, której zakres obejmuje różne zdarzenia i zabezpiecza je wysokimi kwotami. Ale trzeba też wiedzieć, że mimo to możemy spotkać się z odmową świadczenia wtedy, gdy złamiemy prawo, będziemy pod wpływem alkoholu lub innych środków czy narozrabiamy przez ‘rażące zaniedbanie’. Warto więc przeczytać uważnie Ogólne Warunki Ubezpieczenia a na polisę wyłożyć kilka złotych więcej i podczas podróży w miejsca święte mieć ochronę zapewnioną z góry. Czasem warto siłom wyższym pomóc.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7