Okres Wielkiego Postu to szczególna okazja ewangelizacyjna. Symbolem tego było w stolicy Łotwy uroczyste posłanie misyjne ekipy neokatechumenalnej, która przed dwoma laty otrzymała krzyże misyjne od Papieża Franciszka.
Uroczystość odbyła się 21 lutego w katolickiej katedrze św. Jakuba.
W skład grupy, która w Rydze przebywa już od półtora roku ucząc się języka, wchodzą m.in. cztery wielodzietne rodziny z Hiszpanii, Włoch i Polski. Jak podkreślił abp Zbigniew Stankiewicz, stanowią one świadectwo chrześcijańskiego sposobu przeżywania miłości w rodzinie otwartej na życie. Drugim ważnym wymiarem uroczystości było przypomnienie wymogu ewangelizacji, który dotyczy nie tylko księży i osób konsekrowanych, ale wszystkich ochrzczonych. Neokatechumenalni ewangelizatorzy oprócz błogosławieństwa ryskiego metropolity otrzymali oficjalne imienne dokumenty posyłające ich na misję „ad gentes”.
Większość ekipy mieszka w ośrodku misyjnym w dzielnicy Zolitūde na zachodnich obrzeżach stolicy Łotwy. W okolicy zdominowanej przez posowieckie blokowiska i nowoczesne zamknięte osiedla ma w przyszłości powstać katolicka parafia.
W diecezjach i parafiach na całym świecie jest ogromne zainteresowanie Jubileuszem - uważa
Było to jedno z pierwszych zadań, które postawił sobie Karol Wojtyła po przybyciu do Watykanu.
MEN stoi na stanowisku, że postanowienie TK nie wywołuje skutków prawnych.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.