"To kolejny krok w kierunku stworzenia genetycznie zmodyfikowanych dzieci" – tymi słowami dyrektor brytyjskiego katolickiego Instytutu Bioetyki (Anscombe Bioethics Center) w Oksfordzie prof. David Albert Jones skomentował kontrowersyjną decyzję o możliwości modyfikowania ludzkich zarodków.
Została ona ogłoszona w Wielkiej Brytanii przez Radę Płodności i Embriologii (HFEA). Pozwala naukowcom na prowadzenie eksperymentów w zakresie modyfikacji genetycznej embrionów ludzkich. To pierwsza tego typu ustawa w Europie.
„Decyzja ta to ostatni krok, po próbach klonowania embrionów ludzkich, do tworzenia hybryd zarodków ludzko-zwierzęcych i wyprodukowania embrionu pochodzącego od trzech rodziców” – zauważa prof. Jones. Dodaje, że do tej pory każdej tego typu decyzji towarzyszyły przesadzone obietnice dotyczące leczenia lub zapobiegania chorobom. W rzeczywistości jednak chodzi po prostu o przeprowadzenie kolejnych, coraz bardziej niemoralnych eksperymentów na ludziach w najwcześniejszych etapach ich rozwoju. „Prawdziwe obietnice dotyczące technik genowych winny dotyczyć poszukiwania etycznego i skutecznego leczenia tak dzieci, jak i dorosłych, którzy urodzili się z chorobami, na które nie ma w tej chwili żadnego lekarstwa. Badania powinny koncentrować się na rozwoju genowej terapii somatycznej, która będzie bezpieczna i skuteczna, a nie na destrukcyjnych eksperymentach na embrionach” – powiedział prof. Jones.
Przeczytaj więcej na ten temat w informacji: Brytyjczycy bawią się w Boga.
W imieniu papieża uroczystości beatyfikacyjnej we Fryburgu będzie przewodniczyć kardynał Kurt Koch.
W 1966 roku biskupi Stanów Zjednoczonych ograniczyli ten obowiązek do okresu Wielkiego Postu.
Formuła podjęta przez pomysłodawców i realizatorów od początku znalazła odbiorców.
Caritas Polska przygotowała też specjalny raport “Bezdomność w Polsce”