To odpowiedź na politykę Austrii i zapowiadane wprowadzenie tzw. „górnej granicy” dla uchodźców.
Podobnej regulacji domagają się również niektórzy politycy w Niemczech. Kościół katolicki skrytykował takie rozwiązanie.
W rozmowie z dziennikiem „Neue Osnabrücker Zeitung” abp Stefan Heße stwierdził, że nie wie, jak takie regulacje miałyby zostać wprowadzone w życie. Zdaniem pełnomocnika niemieckiego episkopatu ds. uchodźców „chrześcijanie nie mogą dopuścić do tego, by ludzie, którzy doświadczyli ogromnych cierpień stali teraz przed zamkniętymi granicami”. Podobnego zdania jest w Niemczech większość biskupów. Za dalszą i bardziej rozbudowaną pomocą dla uchodźców wypowiadali się już często kardynałowie Rainer Maria Woelki z Kolonii i Reinhard Marx z Monachiumi oraz abp Berlina Heiner Koch. Od roku w Niemczech powstało kilkadziesiąt inicjatyw na rzecz uchodźców. W sumie w Kościele katolickim w pomoc zaangażowanych jest blisko 200 tys. wolontariuszy i trzy tysiące stałych pracowników. W ubiegłym roku wszystkie diecezje przekazały na specjalne projekty w sumie 98 mln euro a ponad 800 pomieszczeń należących do Kościoła zostało przekształconych na mieszkania. Do akcji „Budujemy dom dla wszystkich” zaprasza od niedawna niemiecka centrala Papieskiego Dzieła Misyjnego MISSIO, prosząc o otwarcie parafialnych pomieszczeń dla spotkań międzykulturowych.
Już jesienią ubiegłego roku niemieccy biskupi apelowali do wiernych o większe osobiste zaangażowanie. „Rasizm jest dla chrześcijanina nie do zaakceptowania. Każdy człowiek jest stworzony na obraz i podobieństwo Boga, niezależnie od miejsca pochodzenia” napisali biskupi.
Obecny okres większego spokoju w Libanie przeniesie się też na Syrię?
Aby - jak wyjaśnił papież - “w Ludzie Bożym wzrosła religijna i bliska znajomość Pisma Świętego”.
26 stycznia XXV Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.