...i cyklicznych skandalach w Watykanie.
Obowiązkiem zwierzchników muzułmańskich jest jednoznaczne potępienie islamskiego terroryzmu – przypomina watykański sekretarz stanu. W obszernym wywiadzie dla hiszpańskiego tygodnika Vida Nueva kard. Pietro Parolin jasno potwierdza, że terroryzm i skrajne ideologie mają przyczyny nie tylko ekonomiczne i społeczne, ale również duchowe. Aby im zaradzić, Kościół ze swej strony musi zrobić więcej dla zapełnienia pustki, która powstała w świecie zachodnim w konsekwencji duchowego nihilizmu. Zwierzchnicy muzułmańscy natomiast muszą jasno nauczać, że nie da się pogodzić przemocy i religii. Niezbędna jest nowa hermeneutyka, która wykluczyłaby możliwość religijnego uzasadnienia terroryzmu – uważa watykański sekretarz stanu.
Kard. Parolin wspomina też o aktualnym kryzysie migracyjnym w Europie. Oczekuje tu pilnych i wspólnych rozwiązań w ramach Unii Europejskiej. Wierzy, że uda się poszanować prawa zarówno migrantów, jak i obywateli. Sprzeciwia się uogólnieniom, w których migranci są postrzegani jako zagrożenie. Jasno jednak mówi o potrzebie respektowania przez przybyszów wartości i zasad krajów europejskich.
W wywiadzie pada też pytanie o skandale fiansowe w Watykanie, jak to możliwe, że powracają one wciąż na nowo, niemal cyklicznie. Zdaniem kard. Parolina sytuacja jest mniej problematyczna niż się to sugeruje na zewnątrz. Przypomina, że realia Watykanu są dość złożone i jak wszędzie mogą się zdarzyć błędy i niedociągnięcia. Wskazuje na potrzebę dalszych reform i przyznaje, że wysokie oczekiwania względem osób duchownych w tym względzie są uzasadnione.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).