Panu Bogu nasza modlitwa nie jest potrzebna, bo z jej braku Jego nie ubędzie. Dzięki modlitwie jednak możemy dać coś z siebie – żywym lub umarłym, a to już jest uczynek miłosierdzia. Ks. Michał Olszewski, sercanin, znany rekolekcjonista opowiedział o sile modlitwy w ramach przygotowania do ŚDM2016.
W rozmowie z Zofią Świerczyńską ks. Olszewski podzielił się swoim świadectwem o tym, czym dla niego jest modlitwa. Wspominał czas w seminarium, kiedy odznaczał na kartce wszystkie praktyki, takie jak różaniec czy brewiarz, by sprawdzić, czy wszystkie udało mu się w danym dniu wykonać. „W pewnym momencie potargałem tę kartkę. Bo pomyślałem sobie, że nie, to nie będzie zaliczanie, bo modlitwa ma być przebywaniem. I od tego momentu aż do dzisiaj to moje przebywanie było raz głębsze, raz może bardziej płytkie, ale zawsze jest przebywaniem z Jezusem, przebywaniem z Panem Bogiem” - mówi.
Z tego przebywania w obecności Boga człowiek może czerpać łaskę, ale to od niego zależy, ile wyniesie z tego bycia z Bogiem. Bo modlitwa – zdaniem ks. Olszewskiego – to także odpowiedź człowieka na zaproszenie od Boga.
„Trudno tutaj zamienić ten język religijny na jakiś bardziej współczesny, ale jeśli odpowie na to wezwanie, to wtedy dochodzi do spotkania z Bogiem. A tu już wydarza się jakaś tajemnica. Jeśli odpowie, to może odkryć piękny, gigantyczny plan, który Bóg ma na jego życie. Jeśli tego planu nie odkryje, to może być nieszczęśliwy” – mówi kapłan.
Zdaniem księdza Olszewskiego modlitwa za innych ludzi ma wielki sens – nawet wtedy, gdy po ludzku wydaje się, że im to niczego nie daje. „Często spotykam rodziców, którzy są zrozpaczeni, że ich dzieci odeszły z Kościoła. Mówię: „módlcie się za nich!”. Zbierajcie nad nimi taką „chmurę”, z której w momencie gdy oni dadzą pozwolenie w swoim sercu, lunie deszcz łaski. Trzeba modlić się za innych i zbierać nad nimi ową „chmurę”, z której może spaść deszcz przemiany” - zachęcił.
Ksiądz Michał Olszewski przekonuje, że modlitwą warto objąć też Światowe Dni Młodzieży w Krakowie. Dlatego też włączył się w głoszenie rekolekcji, które mają przygotować wiernych w Polsce do tego wydarzenia i zapewnić mu modlitewne zaplecze.
16 stycznia w sanktuarium w Łagiewnikach odbędzie się drugie spotkanie w ramach rekolekcji „Dla nas i całego świata”. Pierwsze prowadzili charyzmatycy Enrique i Antonello. Najbliższe poprowadzi właśnie ks. Olszewski i będzie mówił m.in o modlitwie – uczynku miłosierdzia. Spotkanie w Łagiewnikach będzie też okazją do poznania kolejnych polskich świętych: św. Szymona z Lipnicy i św. Stanisława Kazimierczyka.
Światowe Dni Młodzieży Kraków 2016 / World Youth Day #krakow2016
Zaproszenie na rekolekcje „Dla nas i całego świata”
Watykan uznał cud potrzebny do kanonizacji Pier Giorgio Frassatiego.
Papież postanowił rozszerzyć na Kościół powszechny kult 16 karmelitanek bosych z Compiègne.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).
To nie wojna. T korzystanie z praw zagwarantowanych w konstytucji.