Ks. dr Adrian Korczago został nowym biskupem cieszyńskim Kościoła ewangelicko-augsburskiego. W środę w Cieszynie odbyły się uroczystości wprowadzenia duchownego na urząd. Bp Korczago zastąpił przechodzącego na emeryturę poprzednika bp. Pawła Anweilera.
Konsekracji dokonał zwierzchnik polskich luteran bp Jerzy Samiec w asyście biskupów Kościołów ewangelicko-augsburskich z Austrii - Michaela Buenkera, oraz Czech Jana Wacławka.
Nowy zwierzchnik luteran w diecezji cieszyńskiej mówił w kazaniu, że "w czasach konformizmu, parcia w stronę indywidualizmu, bezkrytycznego podążania za obowiązującymi trendami, gdy wszelkie formy wyłamywania się mogą prowadzić do wyrzucenia człowieka na margines", ludziom potrzeba bożego towarzyszenia, by mogli spojrzeć na życie z właściwej perspektywy.
"Nie omijaj nas Panie, bo potrzeba nam bożego towarzyszenia, by spojrzeć na życie z właściwej perspektywy. Potrzeba nam chrystusowej akceptacji, byśmy tęskniąc za byciem dostrzeżonymi i akceptowanymi, nie musieli dopasowywać się do obowiązujących mód" - mówił.
Bp Korczago prosił o błogosławieństwo dla mieszkańców diecezji. "Panie, nie omijaj nie tylko mnie, ale wszystkich przewodników i wiernych tej diecezji. Nie omijaj włodarzy tej urokliwej ziemi, byśmy ponad wszelkimi podziałami i różnicami, niezależnie od wyznania, potrafili złożyć wspólne świadectwo zawierzenia Bogu. Niech to będzie czytelnie przetransponowane na naszą codzienność" - mówił.
Ks.Jerzy Samiec zwracając się do nowego biskupa powiedział, że jest on osobą niezwykle pracowitą, ale aby mógł podołać wyzwaniu jakie przed nim stanęło, powinien się oprzeć na wiernych. "Ucz ich, wskaż im drogę, a ty zajmij się tym co najważniejsze. Wtedy podołasz" - mówił.
Gość uroczystości, katolicki ordynariusz bielsko-żywiecki bp Roman Pindel porównał obie diecezje do stojących przy jednej ulicy, sąsiadujących ze sobą domów. "W każdy z nich mieszka inna wspólnota, choć obie uznają tego samego Zbawiciela. W każdej wspólnocie tętni właściwe jej życie, a przecież w wielu wydarzeniach społecznych, religijnych, samorządowych, państwowych, ludzkich istnieje współpraca i wspólna modlitwa. Na wielkie uroczystości zapraszamy do naszych domów dobrych sąsiadów" - wskazał.
W podobnym duchu wypowiedział się były przewodniczący PE Jerzy Buzek, który podkreślił, że nie ma lepszych diecezji od luterańskiej cieszyńskiej i katolickiej bielsko-żywieckiej, "by w Polsce uczyć ekumenizmu, współdziałania, bycia jednym pomimo różnic poglądów w wielu sprawach".
Ks. dr Adrian Korczago jest piątym zwierzchnikiem diecezji cieszyńskiej w jej historii. Ma 51 lat. Po studiach na Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie został ordynowany 22 stycznia 1989 r. w Zabrzu. Jako wikariusz trafił do Ustronia. Budował parafię w Bładnicach na Śląsku Cieszyńskim, której został w 2000 r. pierwszym proboszczem. Obecnie był proboszczem parafii w Goleszowie. Od 2002 r. jest też członkiem synodu Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce.
Nowy zwierzchnik luteran na Śląsku Cieszyńskim od 1991 r. wykładał na ChAT oraz Uniwersytecie Śląskim w Cieszynie. W 2004 r. został doktorem teologii ewangelickiej. Jest żonaty i ma dorosłą córkę.
Ks. Korczagę na biskupa wybrał w listopadzie ub.r. synod diecezjalny złożony z czynnych duchownych oraz świeckich przedstawicieli każdej parafii, który obradował w Bielsku-Białej.
Bp Paweł Anweiler piastował stanowisko od 1992 r. Żegnając go i dziękując mu za posługę bp Samiec prosił, by senior trwał w modlitwie i nadal służył Bogu.
Kościół Jezusowy w Cieszynie, w którym odbyła się uroczystość, został wzniesiony na początku XVIII w. To największa świątynia ewangelicka w Polsce, przez co nazywany jest "matką kościołów". Konsekracja i introdukcja biskupa odbyła się w nim po raz pierwszy w jego historii.
Diecezja cieszyńska jest najmniejszą terytorialnie, ale zarazem najliczniejszą w polskim Kościele luterańskim. Mieszka tu ponad połowa spośród ok. 70 tys. wyznawców. W diecezji, która obejmuje Śląsk Cieszyński, działają 22 parafie.
Kościół Ewangelicko-Augsburski w Polsce należy do rodziny kościołów zrzeszonych w Światowej Federacji Luterańskiej. Składa się z sześciu diecezji i liczy 134 parafie. Na świecie jest ok. 74 mln luteran.
Archidiecezja katowicka rozpoczyna obchody 100 lat istnienia.
Po pierwsze: dla chrześcijan drogą do uzdrowienia z przemocy jest oddanie steru Jezusowi. Ale...
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.