- Miłosierne oblicze Ojca ma również objawiać się na naszych obliczach - przypomina bp Lityński.
Zgodnie z życzeniem papieża Franciszka jubileuszowe Bramy Miłosierdzia 13 grudnia zostały otwarte również w wyznaczonych kościołach naszej diecezji. W katedrze gorzowskiej otworzył je bp Stefan Regmunt, a w zielonogórskiej konkatedrze - bp Tadeusz Lityński.
Obrzęd otwarcia Drzwi Świętych miał miejsce na początku Mszy św. W konkatedrze poprzedziła go krótka procesja. Na zewnątrz świątyni odbyło się najpierw odczytaniu fragmentu Ewangelii wg św. Łukasza o poszukiwaniu zagubionej owcy, a także fragmentu Bulli papieża Franciszka ogłaszającej Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia.
Chwilę później po przybyciu do głównych drzwi kościoła biskup otworzył je wypowiadając słowa nawiązujące do psalmu 118: „Otwórzcie bramy sprawiedliwości, byśmy weszli i złożyli dzięki Panu. Oto jest brama Pana: wejdźmy przez nią, aby otrzymać miłosierdzie i przebaczenie”.
Następnie biskup, trzymając w rękach księgę Ewangelii, wszedł przez otwarte drzwi do konkatedry. Procesja zakończyła się obrzędem pokropienia wiernych wodą święconą, co nawiązuje do przyjętego przez nich sakramentu chrztu.
– Bóg chce nam po raz kolejny przypomnieć, że jest dobry. Mamy otwarty skarbiec łaski i miłosierdzia, abyśmy sami z niego skorzystali, a także potrafili być dobrzy dla innych. Bóg swoją dobroć chce przelać w nasze serca – powiedział w rozmowie z GN bp Tadeusz Lityński
Co więc robić w Roku Miłosierdzia? – Program jest bardzo prosty. Trzeba bardziej żyć ewangelią. Warto skorzystać z propozycji i podpowiedzi, które daje nam Kościół kierując się wskazaniami papieża Franciszka. Jak najczęściej odwiedzajmy w tym czasie kościoły stacyjne Roku Miłosierdzia i skorzystajmy z daru modlitwy, odpustu i sakramentu pojednania, aby jeszcze bardziej przylgnąć do Jezusa, który jest obliczem miłosiernego Ojca – kontynuował biskup.
Warto też rozejrzeć się wokół siebie, gdzie tego miłosierdzia jeszcze brakuje. – To zadanie apostolatu, które powinniśmy podjąć. To miłosierne oblicze Ojca ma się nie tylko objawiać w osobie Jezusa Chrystusa, ale również na naszych obliczach, kiedy spotykamy się z drugim człowiekiem. Szczególnie tam, gdzie potrzebna jest dobroć, pokój i pojednanie – zakończył bp Tadeusz.
Przypomnijmy, że kościołami jubileuszowymi, w których zostaną otwarte Drzwi Święte, są następujące świątynie:
- kościół katedralny pw. Wniebowzięcia NMP w Gorzowie Wlkp.;
- kościół konkatedralny pw. św. Jadwigi Śląskiej w Zielonej Górze;
- kościół pw. Miłosierdzia Bożego w Głogowie;
- kościół pw. Miłosierdzia Bożego w Żarach;
- sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie;
- sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Świebodzinie;
- sanktuarium Matki Bożej Jutrzenki Nadziei w Grodowcu;
- sanktuarium Pierwszych Męczenników Polski w Międzyrzeczu.
Diecezjanie i wszyscy przebywający na terenie diecezji będą mogli uzyskać w nich odpust zupełny pod zwykłymi warunkami (sakramentalna spowiedź, Komunia św. i modlitwa w intencjach papieża). – Ponadto warunkiem uzyskania odpustu będzie przejście przez Drzwi Święte na znak głębokiego pragnienia prawdziwego nawrócenia – przypomina ks. Andrzej Sapieha, rzecznik prasowy kurii biskupiej.
Rok Jubileuszowy zakończy się w Uroczystość Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata 20 listopada 2016 roku
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Zawiera wyraźne stwierdzenie, że istnieją tylko dwie płcie: męska i żeńska.
Na chwilę obecną nie wiadomo, czy dokonano również aresztowań.
Zaapelował o większą możliwość zaangażowania ich na kierowniczych stanowiskach.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.