„Duch wzajemnej solidarności krajów i poszczególnych ludzi powinien zastąpić niekończącą się rywalizację, której celem jest zdobycie i obrona uprzywilejowanej pozycji w handlu” – to słowa stałego przedstawiciela Stolicy Apostolskiej przy agendach ONZ w Genewie podczas ostatniego posiedzenia Rady ds. Ogólnych Światowej Organizacji Handlu.
Celem tego spotkania było przygotowanie konferencji ministerialnej WTO, która zbierze się w Nairobi 15 grudnia b.r.
Abp Silvano Tomasi przypomniał to, co powiedział 26 listopada b.r. Papież w biurze ONZ w stolicy Kenii podczas swej niedawnej pielgrzymki do Afryki: „Obrady zbliżającej się konferencji ministerialnej Światowej Organizacji Handlu nie mogą jedynie służyć zrównoważeniu przeciwstawnych interesów, ale winny być szczerą troską o nasz wspólny dom i służbą na rzecz integralnego rozwoju każdego człowieka, a szczególnie najbardziej potrzebujących”.
Watykański dyplomata podkreślił pozytywny wkład Światowej Organizacji Handlu w rozwijanie wielostronnej współpracy w dziedzinie handlu i zwalczanie dyskryminacji, co ostatecznie służy ekonomicznemu wzrostowi państw członkowskich. Zarazem należy ciągle zwracać uwagę, by prawo regulujące międzynarodowy handel nie faworyzowało krajów bogatych ze szkodą dla słabszych, jak o tym pisze Franciszek w encyklice Laudato si’: „Wymiana handlowa nie może dalej opierać się jedynie na zasadzie wolnej, niekontrolowanej konkurencji, która prowadzi do ekonomicznej dyktatury”. Abp Tomasi podkreślił, że „osoba ludzka powinna stać w centrum każdej strategii handlowej”, tak by liberalizacja handlu nie zamykała krajów rozwijających się w pułapce biedy, lecz przeciwnie, by pozwalała im wykorzystać tę możliwość w jak najlepszy sposób.
Archidiecezja katowicka rozpoczyna obchody 100 lat istnienia.
Po pierwsze: dla chrześcijan drogą do uzdrowienia z przemocy jest oddanie steru Jezusowi. Ale...
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.