Podobnie jak na rzymskim placu Hiszpańskim przed figurą Niepokalanej na placu przed jasnogórskim szczytem miał miejsce hołd z kwiatów. Potem została otwarta Brama Miłosierdzia.
W łączności z papieżem Franciszkiem upłynęła tegoroczna uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP na Jasnej Górze. - Naszą więź z Ojcem Świętym wyrażamy przez akt zawierzenia i hołd z kwiatów czynione na wzór papieskiego oddania Niepokalanej. Uroczystość jest także okazją do szczególnej pamięci modlitewnej o Następcy Piotra i intencjach Kościoła - powiedział przeor Jasnej Góry. O. Marian Waligóra podkreśla, że w tym roku łączność z papieżem wyraża się również we „wspólnym przekroczeniu Bramy Miłosierdzia”. - Chcemy podkreślić więź Maryi z tajemnicą Miłosierdzia, nazywając Ją Matką Miłosierdzia, przez którą Kościół i każdy z nas doświadczył Bożego Miłosierdzia – dodał przeor.
Brama Miłosierdzia została uroczyście otwarta po tzw. hołdzie z kwiatów pod figurą Niepokalanej na placu przed szczytem. Drzwi święte znajdują się w ciągu bram wejściowych do sanktuarium, jako trzecie w kolejności od głównej Bramy Lubomirskich. Brama Miłosierdzia umieszczona jest na łuku zbudowanym w końcu XIX w., który zwieńczony jest rzeźbą Matki Bożej Bolesnej. W wymowie i symbolice brama nawiązuje do obrazu Jezusa Miłosiernego w Łagiewnikach, ze słowami „Jezu ufam Tobie”' i z iskrą miłosierdzia, która wyszła z Polski. W niszach, po obu stronach bramy, umieszczone są tablice, na których przypomniane zostały, po polsku i po angielsku, uczynki miłosierdzia co do duszy i co do ciała.
Święto ku czci Niepokalanej uwieńczył Apel Jasnogórski. Ta wieczorna modlitwa Polaków w kaplicy cudownego obrazu odbywa się już od 62 lat. Dokładnie 8 grudnia 1953 r. rozpoczęła się modlitewna odpowiedź Narodu na prześladowania i próbę zniewolenia Kościoła przez władze komunistyczne. Prośby zanoszone były głównie o uwolnienie Prymasa Stefana Wyszyńskiego przetrzymywanego wówczas w Stoczku. Słowa apelu „Jestem przy Tobie, Pamiętam o Tobie i Czuwam” – stały się swoistym programem życia duchowego, moralnego i społecznego Polaków. Codzienny Apel Jasnogórski gromadzi wielu mieszkańców Częstochowy i pielgrzymów. Uczestniczą w nim także pątnicy z zagranicy. Modlitwa transmitowana jest codziennie przez kilka rozgłośni radiowych i TV Trwam.
"Jesteście umiłowanymi córkami i synami Boga, jesteście umiłowanymi dziećmi Maryi".
Jak zwykle na początku nowego roku kalendarzowego spotkał się z ambasadorami w Auli Błogosławieństw.