Dominikana mówi "nie" aborcji

Trybunał Konstytucyjny Republiki Dominikany unieważnia prawo proaborcyjne, przywracając konstytucyjne prawo do życia.

Jak podaje portal LifeSiteNews, Trybunał Konstytucyjny Republiki Dominikany podjął przełomową decyzję, unieważniającą forsowane przez prezydenta kraju Danilo Medinę prawo proaborcyjne, ze względu na łamanie przez nie prawa do życia, zagwarantowanego przez konstytucję.

Wdrożone przed rokiem prawo, osobiście popierane przez prezydenta, wprowadzało zapis dopuszczający legalną aborcję w przypadku gwałtu, kazirodztwa lub gdy lekarz orzeknie, że nienarodzone dziecko cierpi na choroby lub inwalidztwo, które uniemożliwia jego normalne życie.

Po tym, jak prezydent podpisał proaborcyjne prawo, co miało miejsce w grudniu 2014 r., dwie organizacje non-profit: Fundacion Matrimonio Feliz i Fundacion Justicia y Transparencia, złożyły pozew sądowy o stwierdzenie zgodności tego prawa z konstytucją, zarzucając mu przede wszystkim naruszenie artykułu 37 konstytucji Republiki Dominikany, który gwarantuje prawo do życia od poczęcia do naturalnej śmierci. Obie organizacje zarzucały również liczne nieprawidłowości przy tworzeniu nowego prawa.

W styczniu 2015 r. konferencja biskupów Republiki Dominikańskiej opublikowała stanowczy list poparcia dla inicjatywy ochrony prawa do życia, z zapewnieniem o modlitwie o światło Ducha Świętego dla sędziów Sądu Najwyższego, aby byli oni strażnikami wartości, które leżą u podstaw konstytucji.

To przełomowe zwycięstwo zwolenników ochrony życia ma miejsce w momencie, kiedy intensyfikuje się międzynarodowa propaganda legalizacji aborcji, szczególnie w sytuacjach, gdy ciąża jest skutkiem gwałtu, kazirodztwa lub – jak to ujmują proaborcyjni działacze – „niedostosowania życiowego”.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8