Papież: To skandal i hańba ludzkości

"Skandalem" i "hańbą" ludzkości nazwał papież Franciszek sytuację, kiedy na świecie koegzystują obok siebie bogactwo i ubóstwo.

Podczas środowej audiencji generalnej papież zaapelował o przebudowę modelu rozwoju, by był on sprawiedliwy i zrównoważony. To jest "globalne wyzwanie naszej epoki" - oświadczył Franciszek w czasie audiencji na placu Świętego Piotra, w trakcie której podsumował swą podróż do Afryki. Trzeba - jak podkreślił - odejść od wojen, podziałów, ubóstwa i wybrać pokój, pojednanie oraz rozwój.

W katechezie Franciszek mówił, że na jednym kontynencie, w Europie, młodych ludzi jest bardzo mało, bo "przyrost naturalny wydaje się luksusem", a na drugim, w Afryce, większość ludności to młodzież, która jest "nadzieją" na przyszłość.

Przywołując kolejne etapy swej wizyty w Kenii, Ugandzie i Republice Środkowoafrykańskiej oraz swoje spotkania z misjonarzami papież zwrócił uwagę na ich "heroiczne" świadectwo. Stwierdził, że posługa kapłanów i zakonnic oraz zakonników jest "zaczynem dla całego społeczeństwa" , co pokazują - jak dodał - "skuteczne działania dokonane w Ugandzie w walce z AIDS i przyjmowanie uchodźców".

Franciszek dodał, że "na znak wiary i nadziei" otworzył Drzwi Święte w katedrze w stolicy Republiki Środkowoafrykańskiej, Bangi, na ponad tydzień przed inauguracją Roku Miłosierdzia i stało się to w kraju, który bardzo cierpi.

Zwracając się do Polaków papież mówił o rozpoczętym Adwencie. "W kontekście Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia, który wkrótce zaczniemy, niech będzie on dla nas czasem modlitwy, szczególnej czujności i otwarcia serc dla Jezusa Miłosiernego" - powiedział.

Na placu Świętego Piotra, gdzie obowiązują nadzwyczajne środki bezpieczeństwa w związku z zagrożeniem terrorystycznym i Rokiem Świętym, było wyjątkowo mało ludzi. Podobnie, jak się zauważa, było tuż po zamachach w Paryżu z 13 listopada.

«« | « | 1 | » | »»
 • Zaba_na_Rowerze
  02.12.2015 16:13
  Typowa socjalistyczno - roszczeniowa retoryka. Jak różna od wypowiedzi poprzedników, którzy wraz z krytyką, podawali rozwiązania.
 • Wte
  02.12.2015 16:17
  Papież zapomina o obronie życia i o obronie wiary, zato zabiera się za problemy społeczne. Najpierw powinna iść troska o zbawienie duszy. Jednak biedy nikt nigdy nie zlikwiduje. To byłaby utopia. Powiedział to Judaszowi sam Pan Jezus:

  Ubogich zawsze mieć będziecie.

  Biedę można co najwyżej ograniczać.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11