Pierwsze nieszpory na rozpoczęcie Adwentu zainaugurowały w diecezji płockiej obchody jubileuszu 1050. rocznicy chrztu Polski. Zapłonęły 4 jubileuszowe świece: dla katedry, płockiej fary, sanktuarium Bożego Miłosierdzia i dla seminarium.
Pierwszej adwentowej liturgii przewodniczył biskup płocki. W swoim słowie zwrócił uwagę, że jubileusz 1050. rocznicy chrztu Polski ma być okazją do duchowej odnowy. - Dla nas, uczniów Jezusa Chrystusa, tym najważniejszym owocem wyboru dokonanego przez księcia Mieszka były i są skutki duchowe - mówił bp Piotr Libera.
- Zbawcze działanie Jezusa Chrystusa otworzyło serca naszych przodków nie tylko na jedynego prawdziwego Boga, Stwórcę wszystkich rzeczy i miłosiernego Ojca, ale także na drugiego człowieka. Przykazanie miłości zaczęło stopniowo przenikać i formować ludzkie myślenie i postępowanie - zwrócił uwagę biskup.
Mówił, że jubileusz powinien być szansą dla duchownych i świeckich do jeszcze większego zaangażowania się w dzieło nowej ewangelizacji. - Kościół płocki chce podjąć to wyzwanie, jakim jest odarcie naszej wiary, naszego chrześcijaństwa z patyny i rutyny przyzwyczajeń i bylejakości. Czyni to, między innymi, przez dobiegające końca dzieło 43. synodu i publikację księgi synodalnej, które wytaczają jasny kierunek drogi, którą będzie podążał w najbliższych latach nasz Kościół lokalny. Chcemy ożywić to, co w niektórych przypadkach zaczyna obumierać - naszą osobową relację z Jezusem Chrystusem, jedynym Panem i Zbawicielem każdego człowieka.
- Wielką i niepowtarzalną szansą ku temu jest również trwające w naszej diecezji nawiedzenie kopii obrazu jasnogórskiego. Wszak Maryja, Matka i Królowa, jest wzorem zjednoczenia z Chrystusem i najdoskonalszą Jego uczennicą. Chcemy, aby każdy uczeń Jezusa na mazowieckiej, dobrzyńskiej ziemi uświadomił sobie wielkość daru, jakim jest sakrament chrztu świętego i łaska, jaką ze sobą niesie. Dlatego, idąc za papieżem Franciszkiem, gorąco zachęcam, by każdy diecezjanin poznał - w miarę możliwości - datę, dzień swojego chrztu, by potem przeżywać ten dzień w duchu dziękczynienia Trójcy Przenajświętszej - mówił w czasie liturgii bp Libera.
- Proszę o otwartość na wszelkie inicjatywy, jakie przynosi ze sobą jubileusz 1050. rocznicy chrztu Polski. Proszę o to zarówno Kościół hierarchiczny, jak i powszechny - prezbiterów i wszystkich wiernych. Otwórzmy nasze serca i stańmy się misjonarzami miłosiernego Boga, bo przecież nasz polski jubileusz zbiega się z Nadzwyczajnym Jubileuszem Miłosierdzia, ogłoszonym przez ojca świętego Franciszka - apelował ordynariusz.
Księża: Stefan Cegłowski - proboszcz katedry, Wiesław Gutowski - proboszcz płockiej fary, Marek Jarosz - rektor WSD i Andrzej Pieńdyk - rektor sanktuarium Bożego Miłosierdzia odebrali z rąk bp. Piotra płonące świece jubileuszowe. Jak w całej Polsce, tak i u nas, będą one znakiem 1050. rocznicy chrztu Polski.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).