Abp Auza w ONZ o pomocy uchodźcom palestyńskim

„Święte Miasto, jakim jest Jerozolima, należy do duchowego dziedzictwa trzech religii monoteistycznych: judaizmu, chrześcijaństwa oraz islamu” – przypomniał stały przedstawiciel Watykanu przy Organizacji Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku.

Stolica Apostolska – podkreślił abp Bernardito Auza – jeszcze raz ponawia swój postulat trwałego rozwiązania kwestii statusu Jerozolimy. Jest przy tym konieczne poszanowanie wolności religijnej wszystkich mieszkańców tego miasta i zapewnienie każdemu pielgrzymowi, niezależnie od jego przynależności religijnej, swobodnego dostępu do miejsc świętych. Sprawa Jerozolimy była jednym z tematów, jakie watykański przedstawiciel poruszył w ramach 70. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ na posiedzeniu poświęconym Agencji Narodów Zjednoczonych dla Pomocy Uchodźcom Palestyńskim na Bliskim Wschodzie.

Agencja ta powstała w 1949 r. i niesie pomoc Palestyńczykom, którzy uciekli z terenów zajętych przez wojska izraelskie. Obecnie pomaga 5 mln uchodźców w obozach na terenie Libanu, Jordanii, Syrii i Autonomii Palestyńskiej. Abp Auza przypomniał, że działa ona na ziemiach naznaczonych dwutysiącletnią obecnością chrześcijan, którzy w wyniku ostatnich konfliktów są w szczególnie ciężkiej sytuacji. Kościół, podobnie jak oenzetowska Agencja, wspiera ofiary wojny na Bliskim Wschodzie nie tylko materialnie, ale także zapewnia pomoc medyczną i edukację dzieci uchodźców. Niektóre obozy Palestyńczyków w Syrii stały się miejscem walk; zniszczone tam zostały szkoły i ośrodki zdrowia.

Przedstawiciel Watykanu zaapelował o większą pomoc dla Libanu i Jordanii, które w ostatnim czasie przyjęły kolejne miliony uchodźców. „Działania na rzecz pokoju winny zająć miejsce bezsensownej przemocy i wojny, a pomoc humanitarna dla uchodźców musi zastąpić broń napływającą do tego regionu z całego świata” – stwierdził abp Auza.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11