Rozwiązanie problemu fundamentalizmu leży w gestii samych religii – uważa kard. Jean-Louis Tauran. Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego zabrał głos w czasie inauguracyjnej sesji Mityngu Przyjaźni w Rimini.
Zdaniem kard. Taurana, aby religie mogły sprostać problemowi fundamentalizmu, muszą podjąć trzy wyzwania dialogu międzyreligijnego. Po pierwsze, powinny być w pełni świadome swej tożsamości. Dialogu z innymi nie można bowiem prowadzić w atmosferze dwuznaczności i niedomówień. Ponadto powinny być otwarte na inność, to znaczy widzieć w innym nie wroga, lecz partnera. Trzecim warunkiem dialogu międzyreligijnego jest szczerość intencji. Dialog może sprzyjać nawróceniu, ale nie może być jego głównym celem. Dialogujemy po to, by wspólnie przebyć pewien odcinek drogi ku prawdzie – uważa szef watykańskiej dykasterii.
Kard. Tauran zaznaczył też, że żyjemy w bardzo paradoksalnych czasach. Z jednej strony mówi się o śmierci Boga. Zarazem jednak wystarczy spojrzeć na pierwsze strony gazet, by zobaczyć, że Bóg nadal znajduje się w centrum uwagi.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.