Trzeba mieć nadzieję, że potrzeba odpowiedzialności za świat stworzony przebije się do świadomości katolików.
Jakie aktualne tematy społeczne są dzisiaj najważniejsze? Co na ten temat myśli Kościół? Czytając medialne doniesienia ostatnich tygodni można było odnieść wrażenie, że taki temat jest jeden: zapłodnienie in vitro. Nic poza nim nie istnieje. Na szczęście tak nie jest.
Nie mam tu na myśli tylko wypowiedzi metropolity katowickiego w Piekarach Śląskich, który w ciągu dwóch dni uroczystości wymienił ich potężny katalog. Wyjątek potwierdziłby tylko regułę. Abp Skworc mówił bowiem o: pracy kobiet i potrzebie podziału obowiązków domowych, o służbie zdrowia, rozpadzie rodzin, zapłodnieniu in vitro (owszem, również), dopalaczach, o polskiej emigracji, uchodźcach z Bliskiego Wschodu, wyborach i ochronie środowiska. Trzeba jednak zauważyć, że ten ostatni temat podjął także abp Gądecki podczas homilii w sanktuarium św. Rocha. Powołanie do tego, by być obrońcą dzieła Bożego, nie jest czymś opcjonalnym ani też drugorzędnym elementem doświadczenia chrześcijańskiego, ale jest istotną częścią życia uczciwego – mówił.
O ochronie środowiska dotychczas w polskim Kościele mówiono niewiele. Dobrze, że ten temat zaczyna być podejmowany. Troska o środowisko to przecież nie jest tylko obszar działań około przemysłowych, choć oczywiście są niezmiernie ważne, a ich zaniechanie może spowodować potężne problemy zdrowotne dla żyjących w okolicy ludzi. To nie jest fanaberia, tak jak nie była fanaberią ołowica u dzieci mieszkających w sąsiedztwie Huty Metali Nieżelaznych „Szopienice”. Tu jednak może się wydawać, że jest to przestrzeń do działania dla polityków, nie dla zwykłego człowieka…
Czy tak jest naprawdę, można dyskutować. W końcu polityków ktoś wybiera, na partie ktoś głosuje… Ale zadanie bycia obrońcą dzieła Bożego przekłada się na bardzo wiele codziennych zachowań każdego z nas. Unikanie stosowania tworzyw sztucznych, zmniejszenie zużycia wody, segregowanie odpadów, gotowanie tylko wówczas, gdy będzie można zjeść to, co ugotowano; ostrożne podejście do innych istot żywych, korzystanie z transportu publicznego lub wspólne korzystanie z samochodu przez kilka osób, sadzenie drzew, wyłączanie niepotrzebnego światła… Ten katalog pochodzi z homilii abpa Gądeckiego.
Trzeba mieć nadzieję, że potrzeba odpowiedzialności za świat stworzony przebije się do świadomości katolików i realnie zacznie wpływać na zachowania, a ekologia przestanie być kojarzona wyłącznie z lewicą. Najwyższy czas.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Świąteczne oświetlenie, muzyka i choinka zostały po raz kolejny odwołane przez wojnę.
Boże Narodzenie jest również okazją do ponownego uświadomienia sobie „cudu ludzkiej wolności”.
Życzenia bożonarodzeniowe przewodniczącego polskiego episkopatu.
Jałmużnik Papieski pojechał z pomocą na Ukrainę dziewiąty raz od wybuchu wojny.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.