We wspomnienie św. Dominika, ojca założyciela, przysięgły dozgonną czystość, ubóstwo oraz posłuszeństwo.
W kościele parafialnym pw. św. Gertrudy i św. Michała w Tarnobrzegu-Wielowsi pięć nowych zakonnic ze Zgromadzenia Sióstr św. Dominika złożyło śluby wieczyste.
Na ręce Matki Generalnej Beniaminy Potocznej przyrzekły żyć do końca swych dni w czystości, ubóstwie oraz posłuszeństwie. Ślubowanie każda z pięciu nowych sióstr przypieczętowała podpisem złożonym pod tekstem przysięgi.
Uroczystość odbyła się w Wielowsi (obecnie osiedle Tarnobrzega), gdzie znajduje się macierzysty klasztor sióstr dominikanek oraz grób ich założycielki sługi Bożej Matki Kolumby Białeckiej.
Mszy św. koncelebrowanej przez proboszczów parafii, z których pochodzą nowe siostry, ojców dominikanów z Tarnobrzegu i Sandomierza oraz miejscowego proboszcza ks. Dariusza Woźniczkę, przewodniczył ks. Dariusz Szyszka, ojciec duchowny seminarium w Bonn.
- Polecam modlitwom wszystkich zgromadzonych w tym kościele nasze siostry - mówiła na rozpoczęcie uroczystości s. Beniamina Potoczna. - Obecny czas jest szczególnie bogaty w łaski miłosiernego Boga, trwa bowiem ogłoszony przez ojca świętego Franciszka Rok Życia Konsekrowanego. Poprzez celebrację wieczystej profesji zostaniemy wprowadzeni w samo serce i istotę życia zakonnego - podkreśliła Matka Generalna.
W homilii ks. Dariusz Szyszka, nawiązując do czytań oraz Ewangelii, mówił o soli i świetle.
- Sól nadaje smak, chroni przed zepsuciem, zaś światło wskazuje drogę w ciemności, pozwala zobaczyć rzeczy takie, jak w rzeczywistości wyglądają - mówił kapłan. - Dzisiejsza Ewangelia stawia nam pytanie: co w moim życiu jest solą, nadającą smak życiu i światłem, pozwalającym widzieć świat? Po chwili refleksji dojdziemy do wniosku, że ową solą i światłem jest miłość, ale miłość pojmowana jako pewna postawa, która skłania do pochylenia się nad innym, do znajdowania drugiego człowieka. Dzisiaj takim znakiem są siostry, które będą składać śluby.
Akt wieczystej profesji na ręce Matki Generalnej złożyły siostry: Nazaria Kornelia Czernek (z Krakowa), Tarzycja Katarzyna Kogut (z Przeworska), Justicja Jadwiga Gucwa (ze Zaborowic), Róża Paulina Rosińska (z Inowrocławia) i Urszula Jadwiga Sas (z Żelazówki).
W Mszy św. uczestniczyły rodziny sióstr oraz wielowiejscy parafianie, którzy od ponad 150 lat dzielą z siostrami radości i smutki.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Synodalność to sposób bycia i działania, promujący udział wszystkich we wspólnej misji edukacyjnej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.