Sudan Południowy: chrześcijanie żądają pokoju

Chrześcijanie wyszli na ulice stolicy Sudanu Południowego, żądając natychmiastowego zakończenia wojny domowej, która pustoszy ten afrykański kraj nieprzerwanie od 19 miesięcy.

W Dżubie demonstrowały głównie kobiety, a organizatorem marszu był Krajowy Program Kobiecy Sudańskiej Rady Kościołów. Na niesionych przez uczestników transparentach widniały hasła: „Nienawidzimy wojny”, „Tak dla pokoju”, „Nie dla podziałów plemiennych, jesteśmy jednym narodem”. Demonstrujący domagali się również zakończenia konfliktu między plemionami Azande i Dinka w Ekwatorii Zachodniej, gdzie zginęły już dziesiątki osób. W tym regionie członkowie plemienia Dinka są wspierani przez regularną armię, której dowódca nakazał rozstrzelać każdego, kto stawia opór żołnierzom.

O możliwościach wsparcia rządu w zażegnaniu kryzysu w Ekwatorii Zachodniej będą także rozmawiali katoliccy biskupi, którzy spotykają się w tych dniach w Dżubie. Zasadniczym tematem ich obrad będzie inicjatywa pokojowa Sudańskiej Rady Kościołów, skupiającej sześć wyznań chrześcijańskich tego kraju.

Wojna domowa w Sudanie Południowym trwa od końca 2013 r., gdy zawiązał się konflikt pomiędzy siłami prezydenta Salvy Kiira a rebeliantami wspierającymi byłego wiceprezydenta Rieka Machara. Od tego czasu zaostrzyły się także stosunki między plemionami Dinka i Nuerów, najliczniejszymi w Sudanie Południowym.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| KOŚCIÓŁ

Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8