O szybką reakcję na skutki globalnego ocieplenia na wybrzeżu i w obszarze akrtycznym zaapelowali do kanadyjskiego rzadu przestawiciele tamtejszych organizacji chrześcijańskich.
Około 10 tys. osób reprezentujących różne parafie i grupy religijne przeszło ulicami Toronto, by zwrócić uwagę władz i opinii publicznej na problem zagrożeń klimatycznych.
„To jest moralne i duchowe wyzwanie naszych czasów. By życie na ziemi przetrwało wszyscy musimy chcieć ograniczyć emisję gazów cieplarnianych i zapobiec globalnemu ociepleniu. My, chrześcijanie, musimy i w tej sprawie działać razem” – powiedział Mardi Tindal jeden z uczestników marszu. Zwrócił też uwagę, że ich ostrzeżenia nie są dotyczą jakiejś odległej przyszłości. Skutki globalnego ocieplenia są bowiem widoczne już dziś. Na wybrzeżu i na północy Kanady, na terenach zamieszkałych przez rdzenną ludność, topi się wieczna zmarzlina i lodowce, a pogoda staje się coraz bardziej nieprzewidywalna.
Pokłosiem papieskiej encykliki Laudano si’ jest także ożywienie ruchu ekologicznego w Kościele w Belgii. W ramach projektu pod hasłem „Klimat zmienia także mnie” w parafiach prowadzone są działania edukacyjne w zakresie proekologicznego stylu życia. Ich najważniejszymi adresatami są dzieci i młodzież.
Na czym polega model francuskiej laïcité i jakie są jego paradoksy?
Jej ponowne otwarcie i rekonsekracja nastąpi w najbliższy weekend.
Przełożona generalna przekazała Papieżowi „bukiet duchowy” jako wyraz modlitwy i wdzięczności.